Dzisiaj w nocy aż trzy przeloty Starlink, a do tego start kolejnej serii!

Opublikowano 3.06.2020 13:32 Aktualizacja: 12.08.2020 22:23 -


Dzisiaj wieczorem niestety Starlinki nie zagoszczą nad naszymi głowami, ale w nocy odbędą się przeloty trzech serii satelitów od SpaceX.

Najważniejszą jednak informacją jest jutrzejszy start zestawu Starlink-8, który składa się łącznie z 60 satelitów. Wystartuje najbliższej nocy o godzinie 3:25 (czasu polskiego). Rakieta Falcon 9 ruszy z przylądka Canaveral na Florydzie.

Starlinki mniej widoczne

Jak zapewnia Elon Musk, szef SpaceX, właśnie najbliższy zestaw satelitów ma być wyposażony w specjalne osłony. Mają one ograniczyć odbijanie światła od satelitów, dzięki czemu nie będą aż tak rozświetlały nieba (przez co będą mniej widoczne).

PRZELOTY STARLINK W NOCY Ze środy na czwartek 03.06/4.06.2020:

  • 00:17 – 6 satelitów Starlink, widoczne na południowym horyzoncie (będą lecieć od zachodu)
  • 01:40 – 40 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 03:32 – 15 satelitów Starlink, widoczne na południowym horyzoncie (będą lecieć od zachodu)

starlink

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl