[Aktualizacja] Dzisiaj patrz w niebo! Wieczorem przelot Starlinków widoczny w całej Polsce

Opublikowano 30.12.2019 11:08 Aktualizacja: 31.12.2019 16:20 -


Długo, naprawdę bardzo długo musieliśmy czekać na ponowną okazję obserwacji niesamowitego przelotu Starlinków, który jest dobrze widoczny nad naszym krajem. Ostatnie przeloty odbywały się zazwyczaj w ciągu dnia, przez co obserwacja była praktycznie niemożliwa. Dzisiaj zostanie nam to wynagrodzone, a przelot satelitów Starlink będzie widoczny przez prawie kwadrans.

Oczywiście źródłem informacji jest niezawodny Karol Wójcicki, który dba o to, aby rzetelnie informować o tym, co na niebie się dzieje. Na swoim fanpejdźu na Facebooku opublikował dokładną rozpiskę przeloty, z podziałem na regiony naszego kraju, gdzie i kiedy najlepiej obserwować łańcuszek satelitów od Elona Muska.

AKTUALIZACJA NA WTOREK 31 grudnia:

”‼️ 🛰 STARLINK na dziś‼️
Dziś możemy liczyć na kolejny fajny przelot Starlinków nad Polską. Wypatrujcie ich pomiędzy 16:48 a 17:00.

Ten przelot nastąpi nad centralną Polską więc centrum patrzy w pionowo do góry, północ kraju nieco bardziej nad południowym horyzontem, a południe Polski spogląda wysoko nad północnym horyzontem :)

Powodzenia! :)”

W całej Polsce przeloty zaobserwujemy z grubsza w tym samym czasie (+- 1 minuta). Pierwszy satelita z "pociągu" pojawi nisko nad horyzontem ok. 16:23:30. Ostatni "wagon" zniknie ok. 16:37. UWAGA: Podane czasy są orientacyjne. Aby nic nie przegapić, obserwuj niebo już na 5-10 minut wcześniej!

Południe Polski:
Satelity będą doskonale widoczne!
Pojawią się nad zachodnim horyzontem w okolicy konstelacji Orła. Następnie przelecą w okolice zenitu, po drodze mijając konstelację Łabędzia, miną się bardzo blisko z jego najjaśniejszą gwiazdą Denebem. Ostatnia faza ich lotu i zniknięcie w cieniu Ziemi nastąpi nieco ponad 10 stopni nad zachodnim horyzontem, w okolicach konstelacji Woźnicy. Chwilę wcześniej Starlink miną blisko jasną Kapellę - najjaśniejszą gwiazdę w tej części nieba.

Centrum Polski:
Satelity będą bardzo dobrze widoczne.
Pojawią się nad południowo-zachodnim horyzontem w okolicy konstelacji Orła. Następnie przelecą nad południowy horyzont gdzie na wysokości ok. 60 stopni przetną konstelację Pegaza. Ostatnia faza ich lotu i zniknięcie w cieniu Ziemi nastąpi nieco ponad 10 stopni nad zachodnim horyzontem, w okolicach gwiazdozbioru Byka.

Północ Polski:
Satelity będą dobrze widoczne.
Pojawią się nad południowo-zachodnim horyzontem w okolicy zachodzącej Wenus. Następnie przelecą nad południowy horyzont gdzie na wysokości ok. 35 stopni przetną konstelacje zodiakalne Koziorożca, Wodnika i Ryb, mijając blisko sierp Księżyca. Ostatnia faza ich lotu i zniknięcie w cieniu Ziemi nastąpi nieco poniżej 10 stopni nad zachodnim horyzontem, w okolicach gwiazdozbioru Byka.

‼️[PRZELOT 🛰STARLINK NAD POLSKĄ - INFO NA DZIŚ!]‼️Już dziś wczesnym wieczorem nadarzy się świetna okazja do...

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Poniedziałek, 30 grudnia 2019

Jednostki wykorzystują silniki Halla, a energię pobierają z pojedynczego układu solarnego. Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja tego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX nie tak dawno złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

źródło: Z głową w gwiazdach

Wieści z Rozładowani.pl