Kolejna okazja do obserwacji nocnego nieba.

Przeloty Starlink nad Polską robią furorę wśród fanów nocnych obserwacji. Dzisiaj będzie to dość późno w nocy, ale przecież mamy weekend, więc zarwanie nocki nie powinno sprawiać problemu. Szczególnie, że będzie to jedna z ostatnio wysłanych serii, czyli Starlink-28, dzięki czemu powinna być widoczna w miarę dobrze nad nami.

R E K L A M A

SpaceX ostatnie tygodnie poświęcił na przygotowania zupełnie innych misji: od satelitów GPS po załogowe starty. Do wysyłania zestawów Starlink ekipa Elona Muska powróci w połowie lipca, co też będzie okazją do kolejnych obserwacji!

Przeloty Starlink nad Polską – piątek noc:

  • 02:57 – 36 satelitów, widoczne „nad nami” (będą lecieć od południowego zachodu)
  • 03:11 – 12 satelity, widoczne „nad nami” (będą lecieć od zachodu)
Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Co to jest Starlink?

Najprościej rzecz ujmując, jest to internet szerokopasmowy dostępny dzięki satelitom. Firma Elona Muska, SpaceX rozpoczęła ten projekt kilka lat temu. Docelowo na orbicie ma znajdować się ponad 40 tysięcy satelitów, każdy zestaw składa się zazwyczaj z sześćdziesięciu sztuk. Tworzą one na orbicie pierścień, zapewniający dostęp do Internetu nawet w dżungli amazońskiej.

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
Dzisiaj nocka ze świeżutkimi Starlinkami! Zobacz przeloty satelitów Starlink nad Polską 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.