Google Pixel 2 to smartfon z jednym z najlepszych aparatów fotograficznych na rynku. Zadziwiająca jakość nie jest tylko sprawą dobrego sprzętu. Google właśnie udostępniło technologie, która sprawi że wszystkie telefony będą mogły dawać takie efekty.

Pixel 2 robi świetne zdjęcia to fakt, nie powołujemy się tu na wyniki żadnych rankingów jak DxO – wiemy to widząc zdjęcia. Co ciekawe urządzenia z linii Pixel nie dysponują najlepszymi modułami aparatów, nie wprowadzają też zaawansowanych usprawnień jak mechaniczna migawka w Samsung Galaxy S9. W generowaniu tak świetnych zdjęć Google wykorzystuje zaawansowane oprogramowanie. Składa się ono z kilku kluczowych technologi jak zaawansowany algorytm usuwający szumy, wyostrzający zdjęcia lub nawet korygujący różnego rodzaju aberracje.

Gorsza kopia iPhone – Huawei P20 lite już dostępny w przedsprzedaży

Różnice na tle konkurentów widać też na przykładzie idealnych portretów. Efekt rozmytego tła bez wykorzystania podwójnego obiektywu czyli Bokeh jak nazywamy to w świecie fotografii, uzyskany jest programowo za sprawą AI, nad którym ostro pracuje Google.

image2

DeepLab v3+ Obraz inny niż wszystkie

Google udostępniło na za zasadzenie Open Source, kod algorytmu DeepLab-v3+. To mechanizm, który nie pochodzi bezpośrednio z Google Pixel 2 ale odpowiada właśnie za efekty jak na zdjęciach z telefonu. Warto zaznaczyć, że mamy dostęp do dziesiątek aplikacji, które potrafią rozmyć tło. Działają one czasami nawet całkiem dobrze. Google zwraca jednak uwagę, że dysponują znacznie bardziej zaawansowaną techniką.

image1

Działanie jest niezwykle skuteczne i polega w skrócie na segmentowaniu obrazu. Narzędzie zbudowano przy użyciu sieci neuronowych i uczenia maszynowego – co znacznie przyśpieszyło proces tworzenia oprogramowania.

Przed Wami Light Phone 2, telefon dla bogatych minimalistów

Nie tylko fotografia

Jak wyjaśniają inżynierowie Google, Liang-Chieh Chen i Yukun Zhu algorytm który stworzono cieszy się dokładnością, która jeszcze pięć lat temu była trudna do wyobrażenia. Naukowcom bardzo podoba się też fakt, że pozwolono im podzielić się publicznie owocami swojej pracy. Mają oni też nadzieję na wykorzystanie tej technologii przez środowiska akademickie oraz przemysł, do tworzenia jeszcze bardziej zadziwiających produktów, dzięki czemu będzie można ją jeszcze bardziej ulepszyć.