Jeśli podobnie jak ja lubisz zapisywać dokumenty lokalnie i nie zawsze ufasz chmurze (a właściwie to nie ufasz połączeniu z Internetem w salce konferencyjnej klienta lub w pociągu), mam dla ciebie dobre wieści. Google zamierza rozszerzyć dostęp do plików w trybie offline w Dysku Google

Automatyczny dostęp do plików w offline, bez konieczności ich ręcznego ściągania nie jest może czymś wysoce innowacyjnym, jednak z pewnością ułatwia pracę. Sam tryb offline jest dostępny w Dysku już od jakiegoś czasu, jednak dotąd obejmował jedynie dokumentóy Google. Tym razem dostęp offline obejmuje także inne formaty. W pakiecie dostajemy więc wszelkiej maści PDF-y, docs-y, excele. Innymi słowy, wszystko, czego typowy korposzczur potrzebuje na co dzień.

dysk google

Beta wersja już teraz została udostępniona użytkownikom. Niestety, nie obyło się bez ograniczeń. Aby z niej skorzystać, trzeba posiadać konto G-Suite zarejestrowane na firmę i korzystać z przeglądarki Chrome. Po zarejestrowaniu domeny w G-Suite użytkownicy mogą włączyć tryb offline z poziomu ustawień Dysku lub Dokumentów. Opcja „Udostępnij w trybie offline” jest dostępna po zalogowaniu w Chrome. 

Google wyłącza synchronizację Dysku i Zdjęć Google

Można przypuszczać, że jak tylko nowej funkcji zostanie zapewniona stabilność, pojawi się ona także u pozostałych użytkowników Dysku. Nie wiadomo jednak, czy Google zdecyduje się udostępnić dostęp do funkcji także z poziomu innych przeglądarek. Póki co, ograniczenie jej jedynie do Chrome, budzi pewne kontrowersje. Biorąc pod uwagę pozycję, jaką przeglądarka Google ma na rynku, taki sposób walki o użytkownika wydaje się zbędny i jedynie ogranicza możliwości nowej funkcji.