Jeszcze w czerwcu świat obiegła informacja, że z powodów osobistych Ashraf Ismail rezygnuje ze stanowiska dyrektora kreatywnego przy „Assassin’s Creed: Valhalla” (podobno swoim „ukochanym projekcie”). Padały słowa o zrujnowanym życiu i tego typu podobne oświadczenia. Nie trzeba było czekać, by dowiedzieć się, że to wcale nie efekt prywatnej decyzji, lecz akcji #MeToo oraz romansu, przy którym zataił, że jest żonaty.

14 sierpnia Ubisoft oficjalnie ogłosił, że Ismail został zwolniony na skutek wewnętrznego śledztwa. Firma nie podała jednak do wiadomości charakteru postępowania oraz ostatecznych wniosków grupy go prowadzącej. Warto zaznaczyć, że zwolnienie Ismaila było kolejnym głośnym rozwiązaniem umowy przez Francuzów. Niewiele wcześniej, bo niecały miesiąc temu, firma pożegnała Serge Hascoeta za ograniczanie kreatywności pracowników i blokowanie ich innowacyjnych pomysłów.

ashraf ismail

Cóż, nie jest to najlepszy czas dla Ubisoftu, który wciąż musi zmagać się z jakimiś skandalami. Ogromne problemy wizerunkowe firmy zintensyfikowały się, gdy serwis Bloomberg opublikował artykuł wskazujący na liczne przejawy rasizmu i seksizmu w Ubisofcie, także w jego kadrze zarządzającej. Dyskryminacja ma być podobno obecna w firmie od lat.

Ciekawe, czy w jakikolwiek sposób przełoży się to na sukces „Assassin’s Creed: Valhalla”.