Dwa roboty Boston Dynamics pracują w fabryce Forda. Wykonują swoją pracę szybciej niż człowiek

Opublikowano 29.07.2020 17:48 -


Dwa roboty Boston Dynamics trafiają do fabryki Forda w Michigan. Będą odpowiadać za stworzenie map zakładów produkcyjnych. 

Wiele mówiło się o tym, że z czasem roboty zastąpią ludzi. Jeszcze niedawno można było to traktować jako śpiew odległej przyszłości, która w pewnym sensie dzieje się już teraz. Bowiem wiele procesów zostało zautomatyzowanych, zastępując w pewnym procencie człowieka. W procesie tym coraz śmielej biorą udział nie tylko zautomatyzowane maszyny produkcyjne, ale też roboty. Najpopularniejsze z nich, stworzone przez firmę Boston Dynamics, trafiły do fabryki Forda. Tam przydzielono im konkretne zadania, które dzięki robotom mają być szybciej wykonane niż przez człowieka.

Dwa roboty w fabryce Forda

W ramach pilotażu po fabryce Forda w Michigan poruszają się dwa roboty Boston Dynamics. Są to czworonożne roboty, ważące po ok. 32 kg. Jeden z nich został nazwany pieszczotliwie Fluffy, drugiemu pozostawiono nazwę Spot. Roboty wyposażone są w pięć kamer, w tym kamery 360 oraz skanery laserowe. Mogą poruszać się z prędkością 5 km/h, co sprawia, że czas pracy na baterii wynosi ok. 2 godziny. 

Dwa roboty pojawiły się w fabryce Forda nieprzypadkowo. Ich zadaniem jest aktualizacja planów inżynieryjnych budynków. Mark Goderis z Forda tłumaczy, że ciągłe zmiany w budynkach nie zawsze są dokumentowane. Stworzone przez roboty Boston Dynamics cyfrowe modele mają być wykorzystywane przy następnych zmianach w budynkach. W ten sposób firma chce przyspieszyć skanowanie przestrzeni, które dotychczas trwało długo z uwagi na konieczność ciągłego zatrzymywania się i oczekiwania na zbadanie przez laser. Goderis wskazuje, że w porównaniu do wcześniejszego sposobu skanowania obiektów, roboty mogą te czynności wykonać o połowę krócej, a jak się może okazać po zakończeniu pilotażu, również zdecydowanie taniej. 

Robot Boston Dynamics

Nad robotami czuwają opiekunowie

Poruszanie się robotów po fabryce koordynowane jest przez opiekunów. Kontrolują je z wykorzystaniem tabletów. Fluffy i Spot poruszają się określoną ścieżką. Opiekunowie zauważają, że roboty potrafią wejść w miejsca, w których oni nie mają szans się zmieścić. Doceniają także zwinność robotów. 

Robot Boston Dynamics podczas pracy w fabryce Forda

Okazuje się zatem, że stworzonym przez Boston Dynamics robotom, można przydzielać o wiele ciekawsze zadania, niż tylko siedzenie, skakanie, przewracanie się. Wykorzystanie przez Forda robotów w tej jak na razie małej skali, może wpłynąć na rozszerzenie ich zadań i pojawienie się innych fabrykach producenta samochodów, a także nie tylko jego. 

Źródło: Ford

Wieści z Rozładowani.pl