Duża luka w iOS! FaceTime pozwala podsłuchać rozmówcę, zanim on odbierze połączenie
Duża luka w iOS! FaceTime pozwala podsłuchać rozmówcę, zanim on odbierze połączenie

Opublikowano 3 tygodnie temu -


Niepokojące informacje docierają w sprawie prywatności w telefonach firmy Apple. W FaceTime wykryto właśnie błąd, który pozwala usłyszeć rozmówcę, nim ten odbierze od nas połączenie.

Rzadko kiedy Apple zalicza aż tak duże wpadki, szczególnie jeśli chodzi o prywatność użytkownika. Co więcej, dziwne, że tak długo luka ta nie została wykryta, zarówno przez Apple, jak i użytkowników. Błąd ten daje nam możliwość na połączenie się z każdym poprzez FaceTime i natychmiastowe usłyszenie dźwięku z telefonu drugiej osoby. Nie ważne, że nasz rozmówca nie odebrał jeszcze połączenia.

Luka w FaceTime wykryta przy połączeniach grupowych

Błąd, który pozwala na „podsłuchiwanie” niedoszłego rozmówcy, działa przy spełnieniu pewnych warunków. Wystarczy rozpocząć połączenie wideo FaceTime z osobą z iPhonem. Podczas nawiązywania połączenia, trzeba wybrać opcję „Dodaj osobę”. Następnie usłyszymy dźwięk z telefonu osoby, do której dzwonimy. Oczywiście osoba ta, nie ma zielonego pojęcia, że jest przez nas słyszana. Na ekranie blokady będzie miała cały czas połączenie przychodzące. Bez wątpienia jest to spore naruszenie naszej prywatności, bo teoretycznie, osoby nieświadome nie mają możliwości obrony. Co więcej – nawet nie są świadomi, że są podsłuchiwani.

Według doniesień internautów problem powiela się na telefonach iPhone X i XR, ale najprawdopodobniej dotyczy on wszystkich telefonów z systemem iOS 12.1 wzwyż. Problem sprawdzano także na komputerach Mac. Komputery pozwalają na dłuższe oczekiwanie na odebranie, co daje możliwość na jeszcze dłuższe podsłuchiwanie nieświadomego użytkownika. Warto zaznaczyć, że luka jest globalna, zatem można spodziewać się szybkiej aktualizacji oprogramowania.

Błąd FaceTime – jest reakcja Apple

Jak zapewnia firma, jeszcze w tym tygodniu pojawi się łatka bezpieczeństwa, naprawiająca tę lukę. W trakcie pisania tego tekstu doszły do nas informacje, że Apple tymczasowo podjęło decyzję o wyłączeniu funkcji rozmów grupowych w FaceTime. Funkcja ta jest teraz wyłączona przy połączeniach grupowych FaceTime w systemach iOS i macOS.

Artykuł jest aktualizowany, jak tylko pojawią się oficjalne informacje od Apple, będziemy o tym informować.