Ile razy próbowaliście nauczyć się nowego języka? Ja wiele razy. Opowiem Wam moją historię jednego z nich.

Moja przygoda z hiszpańskim zaczęła się przed gimnazjum. Wiedziałem, że w placówce do której chciałem iść, jest hiszpański i chciałbym się go nauczyć. Tak naprawdę nie wiem dlaczego miałem taką chęć – może dlatego że to taki dźwięczny język, te przeboje, fiesty, pogoda ducha? :) Poszedłem więc na zajęcia dodatkowe, żeby zobaczyć jak ten język tak naprawdę wygląda. Nie szło mi wtedy wybitnie, bo nie uczyłem się języka regularnie przez swoje lenistwo, ale na pewno przyniosło mi to korzyści. W szkole bowiem zajęcia prowadził Peruwiańczyk. Co prawda pogodny, o naturze jakiej byśmy się spodziewali od osoby władającej hiszpańskim od urodzenia ( jest w nich coś takiego, prawda? Taki szczególny temperament, sposób bycia… ), jednak po polsku mówiący dość ubogo. Zresztą co się dziwić – Polski jest jednym z najtrudniejszych języków do opanowania przez obcokrajowców! Z lekcji tych mam wiele śmiesznych wspomnień, jednak nie poznałem zbyt dobrze języka – znowu przez ten brak regularności. Na własnych doświadczeniach doszedłem do wniosku, że jest ona kluczowa w procesie poznawania nowych języków. Nie poddałem się, znowu wracam do nauki! Tym razem z małą pomocą i motywacją.

duolingo

Duolingo – podręczny motywator i nauczyciel

Duolingo to świetny serwis i aplikacja pomagająca w nauce języków. Mogliście już o niej słyszeć, ja natomiast powiem, że naprawdę działa. I dlatego postaram się Was dzisiaj zachęcić do jej wypróbowania ;)

Z Duolingo możemy korzystać na dwa sposoby: przez serwis internetowy i aplikację mobilną. Zajmijmy się najpierw tym pierwszym.

Zaczynamy od wyboru języka, nie jesteśmy oczywiście ograniczeni do jednego – możemy wziąć kilka, dołączać nowe i przerywać aktualnie uczone w trakcie korzystania z oferowanych nam usług. Oferta języków jest pokaźna, ale jak można się domyślić, głównie dla osób anglojęzycznych. Dla osób władających polskim mamy obecnie tylko jedną możliwość – naukę angielskiego. Nic jednak straconego, po nauczeniu angielskiego możemy skorzystać z reszty ofert, a dodatkowo w Duolingo działa Inkubator – użytkownicy sami tworzą kursy dla innych użytkowników. Trochę to trwa – kursy są poprawiane w trakcie przebywania w inkubatorze, jak i cały czas potem (służy do tego funkcja Zgłoś błąd), niemniej jednak pula dostępnych języków stale rośnie.

duolingo-jezyki

Skoro mamy wybrany język(i) to możemy przejść do lekcji! Za każdą lekcję składającą się z 20 prostych formacji zdań, tłumaczeń, słuchania, mówienia czy dopasowywania słów do odpowiedników w innym języku otrzymujemy 10XP. Warto wspomnieć, że jeśli nie chcemy z jakiegoś powodu wykonywać któregoś z ćwiczeń, np. mówienia, możemy odznaczyć to ćwiczenie w ustawieniach konta. Ustalamy też nasz cel, czyli ile doświadczenia dziennie chcemy minimalnie zdobywać. Możemy wybierać z czterech wartości – 10XP, 20XP, 30XP i 50XP. Cel możemy zmieniać w dowolnym momencie, a za każdy dzień w którym uda nam się go zrealizować zwiększa się streak. Mi w tym momencie udało się osiągnąć 32 dni streak-a, co jest już całkiem ładną liczbą i szkoda byłoby ją stracić… Możemy zatem „kupić” w sklepie Lingot przedmiot na zamrożenie streaka, jeśli któregoś dnia zapomnimy lub nie będzie nam się chciało odrobić lekcji. Nie bójcie się jednak, nie kupimy go za prawdziwe pieniądze, a za owe lingoty. Wirtualne monety, które możemy zdobyć na kilka sposobów:

Leveling up Earn 1 lingot (multiplied by level reached)
Finishing a skill Earn 2 lingots for finishing a new skill
10 day streaks Earn 1 lingot for every 10 days on a streak (1 for 10, 2 for 20, etc)
Inviting friends Invite a friend to Duolingo and, if your friend accepts, you both will receive 1 lingot
Uploading documents Upload a document to Immersion, and receive 1 lingot every time someone upvotes your document

Za zdobywane lingoty możemy kupować też np. przysłowia, powiedzenia, słówka miłosne, słówka świąteczne, a nawet uprawiać hazard stawiając 5 lingotów i zdobywając 10 jeśli uda nam się przez tydzień utrzymać streaka!

duolingo-sklep

Od momentu ukończenia pierwszej lekcji mamy też możliwość umacniania naszej znajomości języka. W tym celu wystarczyć kliknąć na stronie głównej sztangę – wymowny symbol naszych zamiarów i wykonać spersonalizowaną lekcję. Podobnie jak za zwykłą lekcję otrzymujemy tu 10XP i rozwiązujemy w pierwszej kolejności zadania z umiejętności słabiej przez nas opanowanych ( każda umiejętność ma poziom jej opanowania, który spada z czasem, gdy słówka wylatują z naszej pamięci ). Warto więc zaczynać naukę od przypomnienia sobie tego co było wcześniej i dopiero wtedy posuwać poznawanie nowych słówek i form gramatycznych do przodu. Jeśli chcielibyśmy zajrzeć do listy poznanych przez nas słówek, możemy to zrobić klikając zakładkę „Words” u góry strony.

Duolingo, oprócz dotąd przedstawionych, stawia na jeszcze jedną formę motywacji – rywalizację. Możemy obserwować naszych znajomych, zapraszać nowych, a także porównywać się z nimi w rankingu zdobytego doświadczenia (dziennym, tygodniowym, miesięcznym i ogólnym). Mało tego, jeśli jakiś znajomy nas przegoni, dostaniemy o tym stosowne powiadomienie!

Wiemy jak mniej więcej wygląda większość serwisu, omówmy zatem aplikację mobilną. Możemy ją pobrać za darmo z  Google Play, App Store i Windows Store, czyli ze wszystkich większych repozytoriów.

screenshot_2016-11-08-08-36-09

Ostatnio wprowadzony został update na Androidzie, dopasowujący wygląd aplikacji do specyfikacji Material Design. Otrzymujemy zatem przystępną dla oka miniaturową wersję serwisu, przypominającą nam powiadomieniami Push o odrobieniu lekcji, przegonieniu przez znajomego czy o nowych kursach. W górnej części ekranu znajduje się nazwa obecnie uczonego języka, streak i % płynności we władaniu danym językiem. Po lewej stronie, pod menu hamburgera kryje się wysuwana lista, dzięki której możemy decydować, których języków chcemy się teraz uczyć. Po prawej zaś, pod trzema kropkami, znajdziemy opcje zarządzania naszym kontem (ustalanie celu, edycja ćwiczeń, avatar itd.). W głównej sekcji aplikacji znajdują się trzy zakładki przedstawiające lwią treść serwisu – lekcje, znajomych i sklep. Całość przypomina mocno wersję przeglądarkową, zatem nie powinniście napotkać problemów z nawigacją.

screenshot_2016-11-08-08-18-45

Pozostaje mi zatem życzyć Wam powodzenia w nauce nowego języka, przy odrobinie samozaparcia na pewno się uda! Duolingo jak dotąd pozwoliło mi uporządkować wiedzę i nabyć choć lekkiej pewności siebie w posługiwaniu się hiszpańskim, a przede wszystkim pomaga mi utrzymać regularność ćwiczenia, co jest naprawdę ważne. Mam nadzieję, że Wam też pomoże!


Autor: Filip Konieczny