Prawie dwa lata temu pisałem o ciekawym pomyśle, który zakładał stworzenie ligi wyścigów dla elektrycznych hulajnóg. Pomysł się udał, a teraz przenosi się do Dubaju. Poznajcie Dubai Electric Scooter Cup!

W październiku 2021 roku pisałem o powołaniu ESC — eSkootr Championship. To nowa formuła wyścigów, w której brali udział kierowcy na elektrycznych hulajnogach. Nie miałem zbytnio czasu śledzić poczynania tej ligi. Wyrywki i skróty wyścigów były jednak obiecujące i ciekawe. W maju 2022 roku miał miejsce pierwszy wyścig nowej formuły. 20 sierpnia ostatni, który wyłonił zwycięzcę — Aymarda Vernay’a z teamu Racing Citizens. Od tatego czasu nie rozegrano nowych wyścigów.

Dubai Electric Scooter Cup – nawet do 140 km/h

Wczoraj znalazłem na redakcyjnej skrzynce wiadomość prasową, pochodzącą bezpośrednio od Federation Micromobility And Sport. Co ciekawe, niegdy o podobnej inicjatywie nie słyszeliśmy, sama jej oficjalna strona również nie zdradza żadnych informacji. Jest pusta i widnieje na niej tylko samo logo.

Dubai Electric Scooter Cup

Byłem za to zarejestrowany w serwisie dla prasy formuły ESC, o której już pisałem. Ta jednak od jakiegoś czasu wydaje się być martwa. Nie rozegrano w tym roku również nowego sezonu. Czy właśnie widzimy jak ESC konwertuje w Electric Scooter Cup, które odbywać się będzie w Dubaju? Ciekawe, czy ktoś odpowie mi na to pytanie.

Dubai Electric Scooter Cup

Temat elektromobilności i sportu ciągle się przeplata. Widzieliśmy już kilka nowych formuł jak wyścigi Extreme E (które stają się coraz lepsze i bardziej popularne) oraz Formuły E, której 10 sezon rozpocznie się wyścigiem Meksyku, już w 13 stycznia.

Dubai Electric Scooter Cup

 

Rynek mikromobilności również ma co pokazać. Nawet w naszym kraju organizowane są wyścigi rowerów elektrycznych (a próby elektrycznego dopingu robią je bardzo ciekawymi). W tym roku odbyły się również I Mistrzostwa Polski UTO, organizowane przez SUUTO (Stowarzyszenie Użytkowników UTO).

Dubai Electric Scooter Cup

Przechodząc jednak do tematu, również i Dubaj będzie miał swoją formułę. Dubajska Rada Sportu wraz z tajemniczą Federation for Micromobility and Sport ogłaszają wspólnie utworzenie Dubai Electric Scooter Cup. Będą to wyjątkowe wyścigi, które mają pokazać wyścigi elektrycznych hulajnóg oraz potencjału elektromobilności. W Dubai Electric Scooter Cup, mają ścigać się najlepsi kierowcy na świecie. Pierwsza edycja pucharu została zaplanowana na 16 grudnia tego roku (2023).

Pojazdy elektryczne w motosporcie są nudne? To zobacz Cupra Extreme E o mocy ponad 350 KM przygotowaną z tunerem ABT

Dubai Electric Scooter Cup

Wyścigi mają być dynamiczne a prędkość na torze dochodzić może do 100 km/h. Wszystko to dzięki opracowanej na te potrzeby hulajnodze RS-Zero DXB, która rozpędza się do nawet 140 km/h.

To jak będziecie śledzić wyniki Dubai Electric Scooter Cup?

Więcej informacji na oficjalnej stronie Dubai Electric Scooter Cup.