Dreszcze, relaks i odprężenie? Słyszałeś o ASMR?

Dreszcze, relaks i odprężenie? Słyszałeś o ASMR?

Opublikowano 21.10.2015 8:44 Aktualizacja: 13.05.2018 17:22 - 4


Bardzo często wieczorami na dobicie tuż przed snem odpalam Youtube’a i włączam na oślep jakiś materiał. Nie ukrywam, że bardzo często są to filmy z serii Ultimate Fail Compilation, nic tak nie cieszy jak dobry fail prawda? :)

Youtube cały czas proponuje mi nowe filmy i przeskakuje tak z jednego na drugi, aż do momentu kiedy zamykają mi się powieki, to znak, żeby wyłączyć sprzęt i odpłynąć do krainy snów.

Ostatnio całkiem przypadkiem trafiłem na film, który w tytule na początku miał wpisane ASMR, nie zastanawiałem się nad znaczeniem tego skrótu, po prostu kliknąłem w miniaturę i zaczęło się.

Szepcze do mnie gość, opowiada o swoim dniu, ale dlaczego szepcze, słucham dalej, … szepcze i opowiada coś o swojej nowej pracy, o tym co robi i co należy do jego obowiązków. Tak jak na początku szept zdawał się być dla mnie dziwny, tak po chwili zorientowałem się, że słucham go już 15 minut… a do tego z każdą sekundą stawałem się coraz bardziej senny.

ASMR to skrót od Autonomous sensory meridian response, jak informuje Polskie Centrum ASMR – to zjawisko percepcyjne charakteryzujące się przyjemnym uczuciem mrowienia w głowie, okolicach głowy, pleców w odpowiedzi na wizualne, słuchowe, dotykowe, węchowe bodźce – mające wprowadzić w głęboki stan relaksacji (podobny przy medytacji). Charakter i kwalifikacja zjawiska ASMR została potwierdzona i przebadana naukowo jako mająca pozytywny wpływ na zdrowie, walkę z depresją i bezsennością.

Może się to wydawać Wam dziwne, dla mnie jednak nie, próbowałem różnych form medytacji i powiem szczerze, że ta jest formą dosyć ciekawą, a czy działa? Przekonaj się sam. Przed snem wrzuć na uszy słuchawki i włącz film, nie musisz go oglądać, po prostu odpal i posłuchaj.

Napisz w komentarzu jak wrażenia, czy czułeś – jak piszą – mrówki w mózgu, mrowienie, czy jak tam zwał :)

Autor: Łukasz Szendzielarz

Wieści z Rozładowani.pl