Nie jest do końca jasne dlaczego Google zwlekało tak długo z wprowadzeniem trybu ciemnego dla systemu operacyjnego Chromebooków. Po raz pierwszy funkcja została zaprezentowana na Chrome OS już rok temu, jednak z powodu licznych błędów szybko została usunięta z systemu. W międzyczasie funkcja została wprowadzona do szerokiego użytku na Androidzie, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy dark mode pojawił się także w niemal wszystkich najpopularniejszych aplikacjach giganta, wliczając w to Gmail czy Google Calendar.

Intensywne prace nad rozwiązaniem dla Chrome OS miały trwać od ostatnich kilku tygodni i jak donosi Android Center, wiele wskazuje na to, że znajdują się one na finiszu. W kanale Canary systemu ponownie pojawiły się bowiem flagi odpowiedzialne za uruchomienie dark mode na poziomie systemowym:

#enable-force-dark

#enable-webui-dark-mode

Choć funkcja wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju i nie jest jeszcze oficjalnie gotowa do wejścia na kanał Stable, użytkownicy już teraz są w stanie ją przetestować. Wystarczy otworzyć Chrome na naszym Chromebooku, a następnie skopiować i wkleić chrome://flagi/#enable-force-dark i chrome://flagi/#enable-webui-dark-mode do paska adresu URL. W ten sposób znajdziemy się bezpośrednio w zakładce gdzie możemy włączyć obie flagi.

Zdjęcie: androidcentral.com

Aktywacja flag nie tylko przyciemnia kolor tła poszczególnych aplikacji, lecz wydaje się mieć zastosowanie także do innych elementów interfejsu użytkownika. Mimo pewnych widocznych niedociągnięć, funkcja zdaje się działać stosunkowo bezproblemowo w przeglądarce Chrome i kilku innych aplikacjach systemowych.

Jak na razie brak informacji o tym, kiedy możemy spodziewać się pojawienia funkcji w stabilnej wersji systemu.


Posłuchaj nas!