W zeszłym tygodniu minął rok od mojego pierwszego tekstu na DailyWebie. Zupełnie przeoczyłem tę rocznicę, bo wydawało mi się, że piszę dla Was sporo krócej. Nic to! Imprezy nie było, ale znalazłem czas na opisanie ciekawostki, którą podesłała mi nasza redakcyjna koleżanka – Marika.

Tytułowe kosmiczne wojsko to US Space Force, jeden z kluczowych pomysłów Donalda Trumpa, o którym pierwsze informacje mogliśmy przeczytać w maju zeszłego roku. Oficjalnie powstanie sił zbrojnych, zorientowanych na działanie w kosmosie zapowiedziano w grudniu 2019 roku. Pierwszy oddział ma być gotów w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Nie wiemy niestety dokładnie, ile Amerykański Kongres zarezerwował na ten cel, z rekordowych 738 miliardów dolarów wydatków planowanych na zbrojenia.

W piątek 24 stycznia Donald Trump zaprezentował logo US Space Force, czyli powstającego właśnie kosmicznego wojska Stanów Zjednoczonych. Jak to złotowłosy prezydent ma w zwyczaju, prezentacja logo nastąpiła na jego twitterowym profilu.

R E K L A M A

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1220821545746141187

Choć Donald Trump prezentując logo zapewnił, że powstało ono po konsultacjach z dowódcami sił zbrojnych, projektantami i innymi osobami, to nie obyło się bez wpadki. Tak przynajmniej przekonują internauci, którzy wytykają prezydentowi znaczne podobieństwo do znaku funkcjonującego wcześniej w znanym serialu kosmicznym.

https://twitter.com/mirikramer/status/1220822476621598720

Podobieństwo do logo Gwiezdnej Floty, z uniwersum Star Treka, jest na tyle duże, że ciężko mówić o przypadku. Gdybyśmy byli innym popularnym portalem z web w nazwie, to pewnie opatrzylibyśmy ten tekst jakimś clickbaitowym tytułem, radośnie wykrzyczeli, że to plagiat i na tym zakończyli. Ja postanowiłem jednak trochę pogrzebać i okazało się, że sprawa nie jest taka czarno-biała.

US Space Force jest bowiem następczynią Air Force Space Command, która była agencją rządową założoną 1 września 1982. Również od tego roku, z niewielkimi zmianami, funkcjonowało logo agencji, które możecie zobaczyć powyżej. To prawdopodobnie ono, a nie logo Starfleet Command było bezpośrednią inspiracją grafików pracujących dla Trumpa.

SpaceX i NASA ustalili przyczyny eksplozji kapsuły Crew Dragon

Nie jestem ekspertem w tematyce Star Treka, jednak pogrzebałem głębiej w temacie i trafiłem na jeszcze kilka ciekawostek. Słynna delta Gwiezdnej Floty została zaprojektowana w 1964 roku przez Williama Ware Theissa oraz Gene Roddenberry i była ponoć inspirowana powstałym pięć lat wcześniej logo NASA. Natomiast używany do porównań z logo US Space Force znak Starfleet Command, widoczny, chociażby w zaprezentowanym wyżej twittcie Miriam Kramer datowany jest na okolice roku 1996, czyli długo po powstaniu znaku Air Force Space Command. Czyżby więc twórcom Star Treka na tyle podobały się logo NASA, że pozwolili sobie na dwukrotnie zapożyczenie pomysłów na znaki, a teraz to oni uznawani są za poszkodowanych? Tego nie wiemy, jednak pokazuje nam to dobitnie, że powinniśmy być ostrożni w ferowaniu wyroków.

https://dailyweb.pl/facebook-spotyka-kolejne-problemy-logo-calibra-jest-plagiatem/

Nie wiemy, czy graficy pracujący dla Donalda Trumpa skopiowali logo ze Star Treka, czy to twórcy tego kultowego filmu za bardzo inspirowali się znakami NASA. Wiemy dwie rzeczy: po pierwsze przy tworzeniu logo bardzo ważny jest research, pozwalający na uniknięcie tego typu zdarzeń, a po drugie warto poważnie się zastanowić, zanim komuś zarzuci się plagiat.