Domenowy śmietnik staje się rzeczywistością. 89 nowych domen takich jak .AUDI, .RIP czy .MADRID - zatwierdzone

Domenowy śmietnik staje się rzeczywistością. 89 nowych domen takich jak .AUDI, .RIP czy .MADRID – zatwierdzone

Opublikowano 23.07.2013 8:29 - 1


O projekcie nowych domen w internecie piałem już wielokrotnie. Nie ukrywam, że jetem ogromnym sceptykiem tego pomysłu. W skrócie jak to działa, o co chodzi? ICANN już jakiś czas temu ogłosił, że wszyscy właściciele praw do marek, mogą się zgłaszać i za sprawą odpowiedniej zapłaty i przejścia całego procesu – mogą otrzymać własną domenę najwyższego rzędu w postaci np .AUDI Wszyscy się pomysłem zachłysnęli, po czym spora część podmiotów wycofała się ze swoich aplikacji – a kilka dni temu oficjalnie zostały zatwierdzone pierwsze nowe końcówki domenowe, w głównej mierze te, które nie powodowały żadnych kłótni (przykład końcówki .AMAZON, do której rości sobie prawa amerykańska firma jak i przedstawiciele obszarów terytorialnych Amazonii).

Tak więc, mamy nową pulę 89 domen, dosłownie przeróżnych. Co wśród nich ciekawego? Jeśli chodzi o najbardziej rozpoznawalne marki to zostały zatwierdzone takie domeny jak .AUDI, .NOKIA, .BROTHER, .INTEL, .SWATCH, .FERRERO. Z kategorii tematycznych znajdziemy takie jak .CHRISTMAS, .FORUM, .HOTEL, .COOKING, .WINE, z terytorialnych: .MADRID. Moim zdaniem najciekawsza jest seria o-co-wlasciwie-chodzi: .WTF, .PING, .WIN. Z zaznaczeniem, że ta pierwsza doskonale oddaje moją myśl nad wszystkimi pozostałymi domenami w tej kategorii. Pełną listę domen znajdziecie tutaj.

Co o tym sądzę? Zdaje mi się, że firmy wywaliły kasę zupełnie niepotrzebnie, a to za sprawą faktu, że zanim nowe domeny przebiją się do świadomości użytkowników to minie na pewno sporo czasu. O ile dotychczas był porządek z domenami, o tyle teraz ciężko będzie określić co jest domeną a co jest dwoma słowami oddzielonymi kropką. Hmm?

Wieści z Rozładowani.pl