Domena .MOSCOW zabija wersje pisaną cyrylicą

Domena .MOSCOW zabija wersje pisaną cyrylicą

Opublikowano 15.07.2014 11:07 -


Rozpoczął się okres Sunrise, kolejnej interesującej domeny geograficznej. Otóż nowa końcówka od nazwy stolicy naszych wschodnich sąsiadów, weszła właśnie w pierwszy etap dystrybucji. Podczas jego trwania, to właściciele praw autorskich mają pierwszeństwo co do rejestrowania wybranych nazw. Tuż po tym okresie domena stanie się dostępna dla wszyskich (lub też nie, zależnie od właściciela rejestru). Mowa o końcówce .MOSCOW, która pierwszego dnia swojego okresu Sunrise, zdobyła 154 wnioski o rejestracje.

Nie jest to wprawdzie wielkość zatrważająca, ale to właśnie takie liczby pojawiają się w przy pierwszej dostępności nowych domen. Prawdziwa sprzedaż ruszy, gdy domena zostanie udostępniona publicznie. Smaczku tej premierze dodaje fakt, że w tym samym czasie wystartowała analogiczna domena, tyle że w wersji pisanej cyrylicą, i prezentuje się ona następująco: .москва

Co jednak najciekawsze, wersja zapisana w cyrylicy osiągnęła raptem 7 wniosków o rejestracje, co w zasadzie jest sporym zaskoczeniem. Różnica między tymi domenami jest oczywista jak również jej target, niemniej tak słaby wynik mocno zaskakuje. Wśród zarejestrowanych nowych domen były: мы.москва (‘my.moskwa’) czy скачать.москва (‘pobierz.moskwa’). Pozostaje przyjrzeć się sprzedaży tych domen, w momencie kiedy ich rejestracja zostanie otwarta publicznie.

Jako ciekawostkę dodam na koniec, że największym zachodnim inwestorem nowych końcówek pisanych cyrylicą jest Apple, które posiada 11 domen w okresie Sunrise.

Wieści z Rozładowani.pl