Domena .blog już oficjalnie dostępna do kupienia!

Domena .blog już oficjalnie dostępna do kupienia!

Opublikowano 23.11.2016 21:03 - 5


Sporo w tym roku mówiło się o nowych domenach. Wszystko za sprawą mocnych premier, czy potężnych zapowiedzi, które miały zalać internet. Ja też miałem ogromne oczekiwania i mimo, że to jeszcze nie koniec, to póki co wyniki sprzedaży domeny .BLOG nieco rozczarowują. Właśnie ona jest od kilku dni dostępna do kupienia, oficjalnie, dla wszystkich, bez żadnych ograniczeń.

Pierwszym hitem świata domen była z pewnością informacja, że rejestr .WEB doczekał się nowego właściciela. Oczywiście w tym doniesieni nie ma nic spektakularnego, ale jeśli dodamy cenę przejęcia, opiewającą na $135 mln, to nagle historia dostaje kolorów.

Padł absolutny rekord, domena .WEB sprzedana za $135mln!

Doniesienie to zelektryzowało całą branże. Dotychczas jednym z większych przejęć była domena .APP, na którą Google wydało $25 mln, ale przejęcie .WEB o 100 milionów więcej, to prawdziwy hit. Osobiście prócz tej sensacyjnej wiadomości, byłem ogromnie ciekawy jeszcze innej, dość ciekawej operacji. Domena .BLOG, która została kupiona w bardzo interesujących okolicznościach, stając się własnością Matta Mullenwega, człowieka stojącego za WordPressem. Nie trzeba mówić o ogromnym potencjale tego pomysłu, chociażby sprzedaży dla użytkowników platformy WordPress.com.

Matt zdecydował, że domena zostanie udostępniona także w wolnej sprzedaży i przy tej okazji pojawiły się konkretne daty. Tak się składa, że po kilku fazach dostępności, gdzie pierwszeństwo miały podmioty gospodarcze, czy właściciele praw do marek, domena jest od kilku dni dostępna dla wszystkich, bez ograniczeń. Z wielkim zainteresowaniem czekałem na informację o sprzedaży pierwszego dnia, gdyż to jest właśnie wyznacznik popularności nowych domen. Doczekałem się i… jestem bardzo zaskoczony.

Twórca WordPress by kupić .BLOG podstawił figuranta i zapłacił jedyne 20 milionów dolarów!

Patrząc na pierwszy przykład z brzegu, który przychodzi mi do głowy, domena .BERLIN, pierwszego dnia publicznej dostępności sprzedano 35k sztuk. Ogromna ilość, wieszcząca sukces. Były oczywiście w historii nowych domen wiele przypadków jeszcze większej sprzedaży, ale byłem pewien, że .BLOG, mając takie zaplecze społeczności pójdzie w dziesiątki tysięcy, te bliżej setki tysięcy.

Okazuje się jednak, że moje typy były nietrafione, gdyż po pierwszym dniu publicznej dostępności sprzedano… około 15 tysięcy sztuk, a to dla mnie dość duże zaskoczenie i spore rozczarowanie. W końcu koszt domeny w zasięgu ręki, ogrom społeczności, a wynik przy tym bardzo mizerny. Wygląda na to, że przeliczyłem się ze swoimi oczekiwaniami i jestem pewien, że ludzie związani z domeną .BLOG również. Oczywiście, to wcale nie znaczy, że domena na siebie nie zarobi, wręcz przeciwnie. Byłem jednak pewien, że dzień otwarcia będzie wielkim bum, który zapisze się na kartach domenowej historii. Czekamy jednak na .WEB, nie mam oczekiwań, będę się przyglądał, ale wynik .BLOG nie będzie trudny do pobicia.

Domena .BLOG kosztuje $30 i można ją kupić za pośrednictwem get.blog.

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz