Dokumenty Google, zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i w formie aplikacji na Androidzie są bardzo wygodnym i popularnym narzędziem. Zwłaszcza teraz, kiedy otoczeni jesteśmy pandemią koronawirusa, a co za tym idzie, sporo osób pracuje zdalnie, Dokumenty Google są ciekawą alternatywą dla pakietu biurowego Microsoftu i współpracy w grupie osób nad konkretnymi plikami. Mimo to dotychczas miały jedną bardzo ważną wadę na Androidzie. O ile wyświetlanie za ich pomocą dokumentów stworzonych w pakiecie Office nie sprawiało problemów, o tyle ich edycja wymagała podjęcia dodatkowych działań.

Android 11 już dostępny! Oto pełna lista nowości i urządzeń dla których zostanie udostępniony

Edycja plików Microsoft Office w Dokumentach Google na Androidzie

To się jednak zmienia. Google poinformowało, że Dokumenty Google na Androidzie zyskują nową funkcję, która rozwiązuje ten problem. Dokumenty Google umożliwią edycję plików zapisanych w formatach zgodnych z Microsoft Office. Dotychczas, żeby to zrobić, konieczna była konwersja pliku na zgody z formatem Google. Wymagało to wielu czynności, a zatem też czasu, co mogło sprawiać, że użytkownicy rezygnowali z takiej możliwości. Teraz takie zabiegi nie będą potrzebne.

Mała rzecz a cieszy: Dokumenty Google pokażą (wreszcie) liczbę słów

Możliwe także komentowanie, współpraca i udostępnianie plików

Ponadto, oprócz standardowej edycji, Dokumenty Google umożliwią komentowanie i współpracę nad plikami z pakietu Office. Dotyczy to aplikacji Dokumenty, Arkusze oraz Prezentacje. Użytkownicy będą mogli również udostępniać pliki innym, bez konieczności ich pobierania i przekazywania za pośrednictwem maili czy komunikatorów.

Google doda ciemny motyw do Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji na Androidzie

Nowa funkcja już trafia do użytkowników

Nowa funkcja jest już udostępniania przez Google pierwszym użytkownikom. Cały proces może zająć więcej niż 15 dni. W efekcie trafi ona do wszystkich, którzy posiadają płatne konta w ramach G Suite, a także darmowe konta osobiste. Tym sposobem Google zastąpi aplikację QuickOffice, która pozwala na edycję plików Microsoft Office, ale w ograniczonym zakresie.

Rozwiązanie dobre dla tych, którzy nie chcą kupować pakietu Office

Umożliwienie edycji plików zapisanych w formatach Microsoft Office w Dokumentach Google na Androidzie to bardzo dobre posunięcie. Biorąc pod uwagę, że Google oferuje swój pakiet biurowy i aplikacje za darmo, to może być świetne rozwiązanie dla tych, którzy otrzymują pliki Microsoft Office, pracują nad nimi na urządzeniach z Androidem, a nie chcą wydawać pieniędzy na jego zakup.

Źródło: Google