Fajne i wygodne, unikamy przełączania się miedzy stronami, ma jednak ono jedną zasadniczą dla mnie wadę. Otóż przy jego wykorzystaniu tracimy stopkę, chyba że wczytywanie w jakiś sposób ograniczmy co do ilości, ale wówczas trzeba dodać paginację, więc to rozwiązanie jest nienajlepsze. Można poradzić sobie z tym problemem na różne sposoby, dla mnie jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazało się – wczytanie kolejnych wpisów na żądanie użytkownika i właśnie w taki sposób działa to u nas na blogu. Użytkownik przechodząc do końca strony musi wcisnąć opcję załadowania kolejnych wpisów.

czytajdalej2

Jeżeli chcecie podobny efekt u siebie na stronie, a nie jesteście jak ja – specami od jQuery, to narzędzie o nazwie Ajax Load More zdecydowanie przypadnie Wam do gustu. Narzędzie pozwala na sprawne dostawienie przycisku wczytania kolejnych postów, ale co ciekawe także umożliwia zaczytywanie bez żądania użytkownika – czyli automatycznie po przejściu w dolną część strony. Narzędzie pozwala także na wybranie koloru przycisku czy na wybór rodzaju umieszczanego elementu.

Najważniejszą jednak opcją jest ustawienie Reapeter Templates, w którym musicie umieścić kod, który ma być doklejany do Waszego szablonu. Tutaj sprawa nie jest do końca prosta, gdyż przy każdym serwisie, będzie ona zupełnie różna (wszystko zależy od budowy szablonu). Trzeba tam umieścić element (pewnie z dużym prawdopodobieństwem <div>) generowany przez pętle WordPressową na stronie głównej.  Najprościej będzie przekopiować pętlę z pliku index.php (w katalogu szablonu WordPress), usunąć ją z kodu, wówczas otrzymamy gotową receptę tworzenia kolejnych wpisów dla wtyczki Ajax Load More. Mam nadzieję, że złapaliście moją zagmatwaną myśl ;-)

Co ciekawe narzędzie posiada także wbudowaną możliwość generowania shortcode’u. Na podstawie naszych ustawień wygeneruje nam gotowy przepis, np. do umieszczenia w kodzie strony. Pamiętajcie, że jeśli shortcode’ doklejacie do kodu strony, jak ja to zrobiłem, należy pamiętać o użyciu odpowiedniej funkcji:

[php]<?php echo do_shortcode( '[nazwa naszego shortcodu’ ) ?> [/php]

Oczywiście obsługa narzędzia będzie od Was wymagała znajomości budowy WordPress, poruszania się po plikach i spreparowaniu odpowiedniego kodu, z którego trzeba będzie usunąć pętle. Mimo wszystko cała reszta jest uproszczona do granic możliwości, zaś całość daje naprawdę spore możliwości (wykorzystanie narzędzia do wpisów czy podstron). Jest to jeden z pluginów do WordPress, z którym się bardzo ostatnio polubiłem.

Pobierz