D FINE+ 2 jest następcą ciepło przyjętego głośnika D FINE+, które natomiast są następcami modelu D FINE. D FINE+ 2 to największy głośnik w ofercie niemieckiego producenta, zarówno jeżeli chodzi o rozmiary, jak i moc. Poza wielkością druga odsłona głośnika D FINE+ różni się od poprzednika kilkoma szczegółami, o których napiszę w dalszej części recenzji. Sam jestem zadowolonym posiadaczem duetu głośników D MATE Direct, więc siłą rzeczy znajdzie się tu kilka odniesień do tego modelu.

Dockin D FINE+ 2: wygląd i wymiary

Dockin D FINE+ 2 jest bardzo ładnym głośnikiem, który będzie pasował do większości wnętrz. Wprawdzie posiada on uchwyty do przenoszenia na pasku, jednak jego charakterystyka zachęca raczej do odsłuchów w domu, stąd ważne, żeby jego wygląd był dość uniwersalny. D FINE+ 2 to solidny blok, bez zbędnych bajerów czy przetłoczeń. Z przodu i tyłu mamy elegancką metalową maskownicę z niewielkimi dziurkami. Na górze znalazło się miejsce na gumowe przyciski do sterowania (u mnie się strasznie kurzyły) i zaczepy na przypięcie smyczy. Z tyłu, pod nie rzucającą się w oczy gumową zaślepką znalazły się porty. Na dole pod sześcioma śrubkami ukryto baterię, którą po raz pierwszy w produktach Dockin można wymienić. To dla mnie spory plus, bo przyzwyczailiśmy się już do tego, że w tego typu sprzętach śmierć baterii równa się śmierci produktu, a tutaj baterię bez problemów można wymienić. Głośnik posiada odporność na niewielkie zachlapania, potwierdzoną normą IPX5.

Dockin D FINE+ 2 wygląd

Już głośniki D MATE Direct były dość sporym sprzętem, a D FINE+ 2 jest jeszcze większy. Nic dziwnego, że w przeciwieństwie do D FINE i D FINE+ wyposażono go w znajdujące się w górnej części obudowy uchwyty do przypięcia smyczy. Zresztą smycz, a właściwie solidny pasek, został dołączony do zestawu. To zdecydowanie dobra nowina, bo głośnik waży ponad dwa kilo i noszenie go w ręce, nawet w stylowej torbie, którą można kupić w zestawie z głośnikiem, nie jest najwygodniejsze. Na poniższej fotografii możecie porównać wymiary D FINE+ 2 i D MATE Direct.

Dockin D FINE+ 2 – wymiary
Wymiary (szerokość, wysokość, głębokość):308 x 105 x 105 mm
Waga:2,25 kg (2.250 g)

Dockin D FINE+ 2: bateria

D FINE+ 2 posiada wbudowaną baterię 9600 mAh. Według deklaracji producenta pozwolić ma to na aż 16 godzin pracy. Przy tak dużej baterii (niewiele osób będzie w stanie wykorzystać możliwość ciągłego odtwarzania muzyki przez 16 godzin) ważne jest to, że podobnie jak inne głośniki Dockina, D FINE+ 2 posiada funkcję powerbanka. Dzięki temu, podczas pobytu na plaży, naładuje do pełna kilka telefonów Waszych znajomych czy członków rodziny, jednocześnie cały czas odtwarzając muzykę i denerwując innych plażowiczów. Tak jak pisałem kilka akapitów wyżej, baterię można wymienić, odkręcając kilka śrubek, na dole obudowy.

Dockin D FINE+ 2: zasięg głośnika

Dockin D FINE+ 2 wyposażono w technologię bluetooth w wersji 5.0 z EDR i kodekiem aptX. Już D Mate Direct, wyposażone w Bluetooth 4.2, nie miały większych problemów z połączeniem, a w przypadku D FINE+ 2 jest jeszcze lepiej. Nie miałem okazji testować zasięgu, jeżeli chodzi o odległość głośników zestawionych w stereo, jednak w przypadku odległości głośnika od źródła dźwięku, jest bardzo dobrze. W otwartej przestrzeni bez problemu możemy oddalić się od głośnika nawet o kilkadziesiąt metrów, a on nie przestanie grać. Posiadacze dwóch głośników D FINE+ 2 mogą je bez problemów połączyć w parę. Niestety D FINE+ 2 nie mogę podłączyć jako głośnika centralnego do mojej pary D MATE Directów, a szkoda. Dockin D FINE+ 2 wyposażono w moduł NFC, więc wszyscy posiadacze telefonów z Androidem, mogą łączyć się z nim jeszcze łatwiej.

dfine plus 2

Dockin D FINE+ 2: jakość dźwięku i głośność

Doszliśmy wreszcie do najważniejszego aspektu głośników – jakości dźwięku. Świetnie jak sprzęt wygląda dobrze i ma mocną baterię. Gdy jednak nie dowozi jakości dźwięku, to z dobrą oceną może się pożegnać. Jak wygląda to w przypadku Dockina D FINE+ 2? D MATE Direct grają świetnie, więc i po większym bracie spodziewałem się tego samego. D FINE+ 2 posiadają po dwa przetworniki nisko (2x 2.5″) i wysoko tonowe (2x 1″) oraz dwie membrany pasywne. Głośnik gra bardzo przyjemnie, choć mam wrażenie, że wysokie tony lekko przyćmiewają inne pasma. Dla takich malkontentów jak ja Dockin D FINE+ 2 posiada trzy tryby – standardowy, tryb z ekstra basem oraz tryb nastawiony na czystość dźwięku. Za ich pomocą możemy dopasować brzmienie do rodzaju słuchanej muzyki. Moc 50W sprawia, że głośnik gra naprawdę głośno, więc bez problemów nagłośnicie nim całkiem sporą domówkę.

Dockin D FINE+ 2: czy warto?

Na koniec trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić głośnik Dockin D FINE+ 2? Za niecałe 200 euro (w sklepie producenta trwa właśnie promocja, w której głośnik kupicie za 184,95 €, jednak w sieci znajdziecie go nawet za 800 złotych) dostajemy bardzo ładny, świetnie wykonany, przyjemnie i głośno grający sprzęt, z kilkoma bajerami, których nie miał jego poprzednik. Jeżeli poszukujecie głośnika w tej półce cenowej i parametry Dockina spełniają Wasze oczekiwania, z pewnością warto rozważyć propozycję niemieckiego producenta.