Według raportu Workservice 82% polaków decydujących się na wyjazd robi to ze względu na wysokość zarobków. Jest to również związane z nowymi możliwościami, które praca w innych krajach daje wyjeżdżającym. Co ciekawe zaledwie 20% osób rozważających emigrację myśli o wyjeździe na stałe. Daje nam to pewien obraz, po co wyjeżdżają Polacy.

Na chwilę obecną najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji jest Wielka Brytania. Według oficjalnych statystyk w UK mieszka i pracuje prawie 800 000 polaków. Pytanie, ile osób wyemigrowało tam za pracą w nieco mniej oficjalny sposób. Sytuacja ta zmieni się, gdy Wielka Brytania w pełni odetnie się od Unii Europejskiej. Według szacunków NBP co trzeci Polak wysyła pieniądze do kraju. Przeciętny jednorazowy transfer do Polski z UK po przeliczeniu na złotówki wynosi ponad 3500 zł.

R E K L A M A

Coraz mniej osób deklaruje chęć wyjazdu za pracą na wyspy. Natura jednak nie znosi pustki. Aktualnie najczęściej rozważanym kierunkiem są Niemcy. Za naszą zachodnią granicą według oficjalnych danych mieszka i pracuje już ponad 700 000 osób. Bliskość Niemiec oraz atrakcyjne zarobki często pojawiają się jako powody wyjazdu. Mieszkańcy naszych zachodnich województw mogą nawet nadal mieszkać w Polsce i dojeżdżać do pracy do Niemiec. W nagraniu transmisji live, które znajduje się na końcu tego artykułu, możesz posłuchać mojej rozmowy z Kasią – redaktorką naszego portalu, która mieszka i pracuje w Niemczech. Zadałem jej kilka pytań odnośnie tego, jak aktualnie wygląda rynek pracy w Niemczech i czy trudno jest zacząć pracę bez znajomości języka. Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne.

Kolejnymi rozważanymi kierunkami jest Norwegia, Szwecja, Holandia oraz Irlandia. Dlaczego Wielka Brytania nie jest już najpopularniejszym kierunkiem? Wydaje mi się, że sporą rolę w tym stanie rzeczy odegrało wcześniej wspomniane wystąpienie z grona krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ze względu na obecność języka angielskiego w szkołach oraz na studiach jest to najczęściej znany drugi język polaków. To może w znaczący sposób wpłynąć na emigrację do Irlandii, która nadal pozostaje krajem UE. Możliwe, że część osób aktualnie znajdujących się w UK przeniesie się właśnie tam z tego względu.

Dotychczasowe statystyki związane z emigracją mogą w najbliższym czasie ulec zmianie. Ciężko powiedzieć w którym kierunku, jednak wydaje mi się, że zmiany na pewno nastąpią. Przyczyny tego stanu rzeczy upatruję się w pandemii koronawirusa. Z jednej strony krótkoterminowi emigranci zarobkowi mogą szybciej wrócić do kraju ze względu na rodziny oraz bliskich. Z drugiej strony myślę, że ogromny wpływ na emigrację oraz jej kierunek będzie miało to, w jaki sposób kraje będą radziły sobie z kryzysem wywołanym przez zamrożenie gospodarki oraz zmiany w światowym handlu. Najnowsze dane nie są zbyt entuzjastyczne, patrząc na współczynnik bezrobocia. Może to wpłynąć właśnie na decyzje o emigracji osób, które dotychczas się wahały w tej kwestii.

Jedno jest pewne. Dopóki w Polsce posługujemy się naszą walutą, a nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości, to czeka nas wymiana walut jeśli zdecydujemy się na emigrację. NBP szacuje, że Polacy na emigracji wysyłają do kraju około 15,5 miliarda złotych rocznie, z czego z Niemiec jest to 5,6 miliarda, a z UK 3,1. Ponad jedna trzecia pieniędzy przesyłanych do Polski przeznaczona zostaje na wydatki bieżące. Zaraz za nimi są cele związane z nieruchomościami (zakup oraz remont). 13% tej kwoty przeznaczona jest na spłatę długów w kraju. W zależności od kraju, z jakiego transferowane są pieniądze, różny ich procent trafia na cele oszczędnościowe.

Najwyższe transfery do kraju wychodzą z Wielkiej Brytanii. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie tam wyjeżdżają najlepiej wykształcone osoby. To właśnie do UK wyjeżdża największy procent ludzi posiadających wyższe wykształcenie – 32.2%. W przypadku Holandii jest to 22.9%, a Niemiec 18.3%.

W poniższym zapisie transmisji live na temat emigracji pomiędzy mną i Kasią, która na stałe żyje w Niemczech, znajdziesz więcej informacji.

Partnerem artykułu jest TransferGo, który pozwala w szybki sposób przesłać pieniądze pomiędzy granicami. Przelewy realizowane są nie tylko szybko, ale również tanio. Korzystając z ich usług, jesteśmy w stanie zobaczyć dokładną kwotę, jaka trafi na konto odbiorcy w wybranej przez nas walucie. Usługę przetestowaliśmy i pokazaliśmy efekty jej działania podczas transmisji live.

https://www.facebook.com/dailyweb/videos/307053650339660/

TransferGo przygotowało kod na darmowy, szybki transfer pieniędzy (do 30 minut) w ich usłudze. To ten sam typ, który pokazaliśmy podczas transmisji. Transfer pieniędzy był właściwie natychmiastowy. Kod do podania podczas wykonywania przelewu to „Dailyweb”. Warto pamiętać o programie poleceń, który działa w TransferGo. Jeśli ktoś zarejestruje się z naszego linka polecającego i wykona przelew na minimum 50 GBP, to zarówno on, jak i my dostaniemy 10 GBP do wykorzystania przy kolejnych przelewach. Do dobra opcja dla osób przesyłających pieniądze do Polski.


Posłuchaj nas!