Disney Plus i Facebook również ograniczą jakość materiałów wideo w Europie

Opublikowano 24.03.2020 11:24 Aktualizacja: 24.03.2020 11:27 -


Obie firmy obniżą jakość przesyłania strumieniowego materiałów dla odbiorców w Europie. Tym samym dołączą one do grona innych serwisów, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, Apple TV czy YouTube.

Odkąd ponad połowa Europejczyków zmuszona jest do pracy i nauki w warunkach domowych, widmo przeciążenia sieci stało się niezwykle realnym problemem. Problemem niezwykle istotnym, warto dodać. W momencie, gdy tak wiele firm funkcjonuje w warunkach home office, a wiele aspektów życia codziennego zostało przeniesione do online-u, mało które państwo może pozwolić sobie na jakąkolwiek dużą awarię w tym względzie. Sprawa stała się na tyle poważna, że unijny komisarz Thierry Breton wprost zaapelował, aby serwisy streamingowe obniżyły jakoś wideo w swoich usługach.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Jak informowaliśmy na naszych łamach, bit rate zdecydował się obniżyć Netflix, a wraz za nim także Amazon, YouTube oraz Apple. Dziś do tej listy dołączyły także dwie kolejne platformy - Facebook oraz Disney Plus. W przypadku tej drugiej sprawa jest o tyle skomplikowana, że serwis własnie debiutuje na szeroką skalę w Europie. W związku z aktualną sytuacją gigant został także zmuszony do opóźnienia premiery usługi we Francji. Według najnowszych zapowiedzi nie odbędzie się ona 24 marca jak w przypadku innych krajów, a dopiero 7 kwietnia. 

Jak podaje The Verge, Disney już teraz zapowiada obniżenie przepustowości o co najmniej 25% na wszystkich nowych rynkach. Cytowany przez portal dyrektor ds. konsumenckich spółki, Kevin Mayer, firma zamierza ściśle monitorować stan przeciążenia sieci, by w razie potrzeby jeszcze bardziej tę wartość zwiększyć. 

Czy nowych użytkowników nie odstraszy niższa jakość oferowanych treści? Paradoksalnie, wydaje się, że gigant może na obecnej sytuacji zyskać. Zamknięte szkoły i przedszkola, miliony zdesperowanych rodziców bezskutecznie próbujących pracować z domu... Trudno wyobrazić sobie lepszy moment startu. Nawet kosztem niższej jakości dostarczanej usługi.

Wieści z Rozładowani.pl