DHL zostało zauważone jak rozwozi paczki w Warszawie z wykorzystaniem rowerów cargo.

Na jednej z facebookowych grup „Cargo Bike Poland” pojawił się we wtorek interesujący wpis. Pan Paweł zamieścił na grupie zdjęcie, na którym widzimy kuriera DHL dostarczającego paczki na jednym z warszawskich osiedli z wykorzystaniem nie, jak to zazwyczaj bywa, klasycznego żółtego busa, ale… roweru cargo! To póki co ewenement na naszych drogach. Rowery cargo są już jednak wykorzystywane przez kurierów w USA i w zachodniej Europie.

R E K L A M A

– Zdaje się premiera na warszawskim osiedlu 🙂 Dziś wracając z przedszkola mijałem tego miłego pana. Zanim wsiadł wymienił się spojrzeniem z kierowcą siedzącym w nieprawidłowo zapakowanym dostawczaku innej firmy kurierskiej. DHL brawo! – napisał pan Paweł.

dhl rower cargo
Zdjęcie wykonane przez pana Pawła. Źródło: „Cargo Bike Poland” Facebook

Kurierzy DHL wsiadają na rowery

Model roweru cargo, który został opisany w poście na Facebooku to najprawdopodobniej DHL Chariot. Został on wprowadzony do floty firmy kurierskiej w 2021 roku, jest to więc nowoczesna konstrukcja. Model ten został stworzony we współpracy z firmą Cargo Cycling. Jego nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza „rydwan” i  faktycznie – z wyglądu ten rower cargo bardzo przypomina rzymski pojazd konny.

Co ciekawe, DHL swój „romans” z rowerami cargo zaczął już stosunkowo dawno, bo jeszcze w 2015 roku. Pierwszy model, którego używali kurierzy nazywał się Cubicycle i miał inną konstrukcję niż Chariot. Kurierzy poruszali się nim w pozycji pół-leżącej, co przypominało bardziej rowery wypożyczane do przejażdżek po nadmorskich promenadach niż wygodne pojazdy do rozwożenia paczek. W nowym modelu siedzi się wyżej, w wyprostowanej pozycji. Specjalnej zmianie nie uległo za to rozwiązanie do przechowywania przesyłek – nadal mamy do czynienia z dużym, metalowym boksem, umieszczonym na platformie. Zarówno Cubicycle, jak i Chariot mają oczywiście wspomaganie elektryczne.

Więcej o rozwiązaniu Chariot możecie posłuchać na filmie poniżej. Co prawda jest po niderlandzu, ale można włączyć automatyczne tłumaczenie na polski 😉


Posłuchaj nas!