Developerzy wybierają Mac OS, wolą psy od kotów i 92% z nich to mężczyźni - czyli świetne badania Stack Overflow!

Developerzy wybierają Mac OS, wolą psy od kotów i 92% z nich to mężczyźni – czyli świetne badania Stack Overflow!

Opublikowano 21.03.2016 9:11 - 3


Z kim kojarzy się deweloper? Pierwsze skojarzenie to z reguły wielkie okulary i flanelowa koszula. Najlepiej czerwona i w kratkę. Tak właśnie postrzegany jest stereotypowy człowiek od kodowania. Ze swoich obserwacji o zgrozo kilku by się takich znalazło, ale w większości to bardzo rozgarnięci ludzie z potężnymi umysłami. Oczywiście z zasady wyjątki potwierdzają regułę, jednak czy zastanawialiście się kiedyś kim tak naprawdę są wspomniane osoby i co je łączy prócz umiejętności i podobnego stylu bycia?

Oczywiście biurowe obserwacje mogą stanowić jakiś trend, ale obawiam się że w skali globalnej wyciąganie wniosków mogłoby być dość ryzykowne. Na to pytanie przygotował serwis Stack Overflow, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać? Przy pomocy ankiet, zadali 45 pytań swoim użytkownikom ze 173 krajów na całym świecie. Przebadanych zostało ponad 56 000 ludzi, których odpowiedzi są często dość przewidywalne, ale i zdarzają się te bardzo zaskakujące.

Część badań definiuje pochodzenie, zarobki czy ulubioną technologię. Tutaj zaskoczeń wielkich nie ma, ale są pytania, które powodują uśmiech na twarzy, a co ważne wyniki są jeszcze bardziej zaskakujące. Star Wars czy Star Trek? Co by wybrali deweloperzy? Dla mnie wyniki są dość interesujące, gdyż okazuje się że w kilku najpopularniejszych przedziałach wiekowych wygrywa zdecydowanie Star Wars. Dopiero u nieco starszych deweloperów, tych po 50tce widać zupełnie odwrotny trend.

Zrzut ekranu 2016-03-19 o 18.16.23

Idąc dalej, mnie jako fana rozwiązań Apple zaintrygował trend w najpopularniejszym systemie operacyjnym, który służy do pracy deweloperom jako główne środowisko. Okazuje się że Mac OS X przegryzł Windows 7, który podzielił użytkowników między wersje 10 i 8. Oczywiście gdyby połączyć wszystkie Windowsy ze sobą jako jedno środowisko, to wyniki by wyglądały nieco inaczej (ale kto by tam chciał je łączyć ;-) ).

Zrzut ekranu 2016-03-19 o 18.20.08

Płeć sondażowego dewelopera chyba nie będzie żadnym zaskoczeniem. To co może jednak zaskakiwać, to sama skala, gdyż okazuje się, że aż 92% użytkowników serwisu Stack Overflow to właśnie mężczyźni. Sporo interesującego materiału, który warto przejrzeć, szczególnie dla marek, które celują w deweloperów – cała masa bardzo użytecznych informacji. Oczywiście każdy deweloper znajdzie także coś dla siebie, począwszy od średniego wieku kolegów po fachu (Polska załapała się do zestawienia), kończąc na zarobkach czy najbardziej przychodowej technologii.

Badania Stack Overflow

 

Wieści z Rozładowani.pl