69% respondentów nadało swojemu Design Systemowi nazwę, 53% zawiera kod HTML, 60% zawiera wytyczne odnośnie dostępności, a 78% respondentów stwierdziło, że wprowadzenie Design Systemu miało pozytywny wpływ na kulturę organizacji.

Nie ma co ukrywać. Design Systemy to kolejny element w świecie projektowania oraz programowania, który raczej nie zniknie z pola widzenia. Na pewno będzie ewoluował, jeśli chodzi o formę oraz zawartość, jednak benefity scentralizowanej wiedzy odnośnie tego czego, jak i kiedy używamy pozostaną. Nie raz już słyszałem, że to będzie jeden z pierwszych elementów, do których wkroczy AI. Na ten moment jednak jeszcze długa droga do takiego stanu rzeczy.

Zanim jednak algorytmy zaczną zastępować projektantów (piszę to z przekorą ☺️) firma Sparkbox przeprowadziła badanie właśnie na temat Design Systemów. Okazuje się, że to nie pierwsza edycja tej ankiety. Nie wiem jak, ponieważ staram się być na bieżąco w tym temacie, ale umknęły mi wcześniejsze edycje. Ta jest już trzecią.

Uważam, że warto wiedzieć, jak wygląda rynek oraz z jakimi problemami mierzą się inni ludzie. Design Systemy są coraz szerzej używane. Jeśli pojęcie Design Systemu jest Ci obce, nie musisz się martwić. Jakiś czas temu opisałem to i owo na ten temat:

Czym jest Design System?

Raport z badania polecam każdemu, kto z design systemem ma styczność. Zarówno dla twórców, jak i użytkowników. Jeśli dopiero planujesz wprowadzenie tego rozwiązania w swoim produkcie, również warto poświęcić kilka chwil na zaznajomienie się z aktualnym stanem rzeczy. Należy jednak pamiętać, że jest to raport z ankiety przeprowadzonej przez firmę działającą w tej branży więc może być on przygotowany przy użyciu okularów marketingowych. Niemniej jednak jest to zbiór dobrze zaprezentowanych wyników ankiety odnośnie design systemów, w której udział wzięło 269 respondentów.

Kto tworzy design system

Grupa badanych to:

  • projektanci (42%)
  • programiści (22%)
  • specjaliści user experience (19%)
  • menadżerowie (5%)
  • project menadżerowie (5%)
  • inni (7%)

I już tutaj mam pewne pytania w głowie. Kim tak naprawdę są projektanci, skoro UX jest wydzielony do osobnej kategorii?!. Czy są to UIowcy, graficy czy może jeszcze coś innego? Jaka jest różnica pomiędzy menadżerem a project menadżerem. Wiem, że różnica jest, chodzi mi jednak o to, żeby brać te wyniki jako coś, nad czym pomyślimy i sami wyciągniemy wnioski. Nie pomaga tutaj fakt ogromnej różnicy w nazewnictwie różnych elementów procesu w zależności od firmy oraz różnica przy tłumaczeniu na język polski.

Grupa podzielona jest na osoby pracujące wewnątrz firmy (in-house) oraz osoby zatrudnione w agencjach. Różnice w odpowiedziach tych dwóch grup potrafią być znaczne, zwłaszcza w kontekście adopcji design systemów w organizacjachDesign System kategorie badania. Respondenci, inhouse design system, wyzwania design systemów, dojrzałość design systemów, pozytywne zmiany kulturowe, wnioski

Cały raport z badania znajdziesz tutaj.