Minęły dwa tygodnie od zapowiedzi Apple Vision Pro. Zapowiedzi, bo trudno mówić o premierze sprzętu, który jest niegotowy, a do sprzedaży ma trafić dopiero na początku 2024 roku. Mowa oczywiście o USA, bo w naszym kraju możemy poczekać dłużej. Na jakim etapie jest projekt, świadczy także design kit do visionOS udostępniony przez Apple. 

Po WWDC23 Apple po raz pierwszy w historii udostępniła swoje design kity w Community Figmy. Widać, że program ten stał się branżowym standardem, pozostawiając w pokonanym polu mojego ulubionego Sketcha. O ile w przypadku iOS / iPadOS 17 czy macOS Sonoma, mamy do czynienia z dość rozbudowanymi bibliotekami, to w design kicie do visionOS otrzymaliśmy zaledwie kilka elementów.

Design kit do visionOS – komponenty

Design kit do visionOS

Zdaniem Apple „początkowy  design kit Apple visionOS dla Figma zawiera kompleksowy zestaw komponentów interfejsu użytkownika, widoków, interfejsów systemowych, stylów tekstu, stylów kolorów i materiałów”. Jej zdaniem to „wszystkie podstawowe składniki potrzebne do szybkiego tworzenia wysoce realistycznych projektów aplikacji visionOS”.

O ile z pierwszą częścią opisu nie sposób się nie zgodzić, bo rzeczywiście w design kicie znaleźć możemy typografię i wykorzystane kolory, o tyle mówienie, że są to wszystkie podstawowe składniki do tworzenia wysoce realistycznych projektów jest lekkim nadużyciem. Najbardziej smakowitym kąskiem dla projektantów będą z pewnością oficjalne „materiały”, czyli udające szkło efekty nałożone na obiekty. Dzięki nim możemy już teraz tworzyć aplikacje bądź atrakcyjne wizualnie makiety, które będą spójne z tym co pokazało Apple.

Design kit do visionOS – materiały

Zaprezentowany właśnie design kit do visionOS pokazuje dobitnie dwie rzeczy. Po pierwsze, że nawet Apple dostrzega, że Figma stała się branżowym standardem, a po drugie, że visionOS, przynajmniej od strony wizualnej jest na bardzo wczesnym etapie. Czytając wprowadzenie do SDK wydaje się, że narzędzia dla developerów są zdecydowanie dojrzalsze. Design kit do visionOS możecie pobrać stąd. Przed użyciem biblioteki visionOS należy zainstalować najnowszą wersję SF Symbols.