Darmowych stocków ze zdjęciami już pełno - czas na stocki ze zdjęciami retro

Darmowych stocków ze zdjęciami już pełno – czas na stocki ze zdjęciami retro

Opublikowano 14.09.2016 20:07 -


Stocki z darmowymi zdjęciami, to temat który przewalał się przez DailyWeb wielokrotnie. Zaczynając od historii w których pokazywaliśmy Wam najciekawsze propozycje miejsc, gdzie znajdziecie najbardziej wartościowe serwisy, kończąc na wpadkach takich jak w przypadku Bielska. W sumie nic dziwnego, w dobie ciągłej popularności i dostępności pół-profesjonalnych sprzętów fotograficznych, coś z tymi wszystkimi zdjęciami trzeba robić.

Po wielkim boom na darmowe stocki, przyszedł czas na kolejny krok. Było ich tak wiele, że w końcu ktoś wpadł na pomysł, że wypadałoby je wszystkie zebrać do całości i dodać jedną globalną wyszukiwarkę. W taki właśnie sposób powstały agregatory zdjęć. Moim faworytem i ulubieńcem jest zdecydowanie Librestock, który wedle mojej najlepszej informacji agreguja największą ilość serwisów, oferujących zdjęcia na licencji CC0.

cars-on-tundra

Kiedy zaczęły powstawać kolejne agregatory, przyszedł czas na serwisy z darmowymi zdjęciami, ale takie, które oferują zdjęcia w jednym motywie przewodnim. Tak z pewnością powstał serwis Vintage Stock Photos. Pierwsza myśl, która towarzyszyła mi podczas przeczytania nagłówka, była taka, że to zdecydowanie świetny pomysł. Stare, zakurzone zdjęcia, trzymane bardzo często na strychu, gdzie babcia i dziadek wyglądają wyjątkowo młodo – zyskają nowe życie. No i wiele się nie pomyliłem, przynajmniej co do założeń twórców serwisu.

golden-gate-bridge

Co ciekawe pomysł na serwis zrodził się w pomysłu komercyjnego. W pierwszej wersji serwis oferował płatne zdjęcia. Dopiero z czasem została zmieniona formuła i zostały one udostępnione za darmo. W końcu zdaje się, że rynek płatnych zdjęć jest jeszcze bardziej ciasny, niż rynek bielizny czy opon w naszym kraju.

Serwis funkcjonalnie zupełnie nie odstaje od reszty podobnych witryn, to co go odróżnia to zawartość. Zdjęcia faktycznie wyglądają na nieco starsze, pokryte szumem czy nadmierną ilością winiety w rogach. Całość robi spore wrażenie, a sam pomysł wydaje się być strzałem w dziesiątkę. To co nieco psuje cały efekt, to niestety fakt, że większość tych zdjęć raczej prezentuje stare twory motoryzacyjne, czy starą architekturę, ale wyglądają jakby powstały jeszcze w tej dekadzie. Kto by jednak marudził, kiedy są one dostępne za darmo?

By w pełni skorzystać z serwisu, należy założyć konto. Nie jest to wysoka cena, za dostęp do naprawdę ciekawej bazy zdjęć. Polecam zapisać stronę w zakładkach, ma ona ogromny potencjał, tym bardziej jeśli zyska trochę popularności.

Wieści z Rozładowani.pl

[s_button url="https://dailyweb.pl/szukamy-redaktorow-do-dailyweb/" target="blank" style="flat" background="#3cbe75" size="5" center="yes" radius="0" icon="icon: share-square-o"]Zobacz[/s_button]