W ostatnim czasie home.pl wprowadził zaawansowane, lecz łatwe w obsłudze rozwiązania, które podnoszą poziom bezpieczeństwa domen i hostingu. Mowa o funkcjonalnościach WAF (Web Application Firewall) oraz DNSSEC (DNS Security Extensions).

Na czym polega usługa WAF?

WAF to automatyczna, działająca w tle ochrona stron www przed atakami hakerów, którzy ingerując w witrynę czy zasoby hostingu, narażają internautów na utratę danych, pieniędzy czy wiarygodności.

Zaletą nowej zapory WAF oferowanej klientom home.pl w formie darmowej usługi jest nie tylko zabezpieczenie przed obecnymi zagrożeniami, ale również ochrona przed potencjalnymi przyszłymi atakami.

Technologia WAF jest stale rozwijana i aktualizowana, działa całodobowo i niezależnie od rodzaju usługi hostingowej. Każdy hosting w home.pl może być chroniony standardowym mechanizmem zapory sieciowej – wystarczy jedno kliknięcie użytkownika, aby go włączyć. Dodatkowym atutem funkcjonalności WAF jest (również bezpłatna) możliwość jej personalizowania, przydatna szczególnie developerom czy użytkownikom korzystającym z CMS-ów (WordPress, Drupal, Joomla). Spersonalizowany WAF nie zaktualizuje wtyczki za posiadacza hostingu, ale pomoże ochronić serwis przed specyficznymi rodzajami ataków.

Ustawienia zabezpieczeń obejmują ochronę poszczególnych CMS-ów, ale również prewencję przed atakami XSS (Cross Site Scipting), SQL Injection, Directory Traversal czy Command Injection, które mogą mieć groźne konsekwencje w postaci podmian stron WWW, kradzieży tożsamości, wycieków danych, phishingu czy spamowania za pośrednictwem skryptów.

DNSSEC – sposób na ochronę własnej domeny

Potencjalna możliwość ochrony adresu www wydaje się wielu użytkownikom Internetu zaskakująca, jednak zabezpieczona domena internetowa to gwarancja uniknięcia specyficznego rodzaju ataku – podmiany strony www.

Na czym mogłoby polegać szkodliwe działanie hakera w tym przypadku? Poprawnie działająca domena korzysta z systemu DNS (Domain Name System), którego zadaniem jest „przetłumaczenie” przyjaznego człowiekowi adresu strony www na, adres IP, a tym samym wyświetlenie właśnie tej, a nie innej strony internetowej.

Działanie DNS wykorzystują do przejęcia danych osobowych czy oszustw finansowych cyberprzestępcy. W jaki sposób? Wyobraźmy sobie zakupy w sklepie internetowym. Klient sklepu wpisuje jego adres w przeglądarkę, ale w tym samym czasie haker przechwytuje jego zapytanie, przekierowując ruch na przygotowaną wcześniej stronę, niemal identyczną z prawdziwym sklepem. Klient, nie zauważając oszustwa, dokonuje zakupów, podaje swoje dane osobowe i płaci, używając numeru karty płatniczej lub hasła do rachunku bankowego. Informacje trafiają prosto do przestępcy, a choć oszustwo wychodzi prędzej czy później na jaw, właściciel sklepu traci zaufanie nie tylko klienta, który padł ofiarą cyberprzestępcy, ale również innych potencjalnych usługobiorców.

Przed takim atakiem chroni właśnie rozszerzenie DNS nazywane w skrócie DNSSEC, z którego bezpłatnie może skorzystać każdy posiadacz domeny w home.pl.

Bezpieczeństwo biznesu online

– Obecnie bezpieczeństwo biznesu online jest tak samo ważne jak sama sprzedaż. Jedno nie istnieje bez drugiego. Klienci mają coraz większą świadomość, że powinni zwracać uwagę na zabezpieczenie stron WWW i ufają witrynom o dobrej reputacji. Druga sprawa to rosnąca świadomość posiadaczy stron WWW. To właśnie oni mogą skorzystać z takich darmowych zabezpieczeń jak Web Application Firewall oraz DNSSEC i przez to budować wizerunek swoich marek w oparciu o bezpieczeństwo – mówi Piotr Pantkowski, Kierownik Produktu w home.pl.

Zabezpieczenia WAF i DNSSEC zadowolą szczególnie posiadaczy hostingu i domen w home.pl, ale firma już od jakiegoś czasu zrywa z wizerunkiem „typowego hostingodawcy”. W katalogu jej usług poza hostingiem znajduje się również pozycjonowanie stron WWW, zarządzanie reklamami Google Ads, a także popularne aplikacje i programy, jak Microsoft 365 (dawny Office 365), TeamViewer, Google Workspace czy antywirusy oraz funkcjonalności.

– Katalog usług home.pl rozszerza się i jest to odpowiedź na zmieniające się potrzeby firm i klientów indywidualnych. Ostatnio, co nie powinno dziwić, dużą popularnością cieszyły się usługi ułatwiające pracę zdalną. Jednak równolegle do rozwoju oferty nowych usług dbamy o wprowadzanie innowacji dotyczących hostingu i domen. Ich posiadacze mogą być pewni, że cały czas będą korzystać z rozwiązań zgodnych ze światowymi trendami – podkreśla Piotr Pantkowski z home.pl.


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.