Darmowy program do delegacji – Prolog

W wolnej chwili popełniłem skrypt, który docelowo miał mocno ułatwić rozliczanie delegacji w firmie w której pracuje. Jest ich całkiem sporo a dotychczas był prowadzony zwykły rejestr. Postanowiłem jako amator języka PHP przygotować prosty skrypt, który wspomaga rozliczać i ewidencjonować wszystkie wyjazdy służbowe czy też delegacje. Zanim opisze jego aktualne funkcjonalności, należy wspomnieć, że jest on głównie dostosowany do jednej firmy i jej metody pracy, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zrobić go bardziej uniwersalnym by każda firma mogła z niego korzystać. Postanowiłem go udostępnić publicznie jako, że przeglądając rynek programów do rozliczania delegacji nie znalazłem nic darmowego. Jeżeli skrypcik przypadnie do gustu osobom zainteresowanym z pewnością zajme się jego przebudową by nabrał kształtów bardziej uniwersalnych (panel administracyjny, gdzie będzie można wpłynąć na każdą drobną funckjonalność skryptu, np. kształt sygnatury delegacji).

Pamiętajcie: skrypt jest to wersja PRE i ma służyć badaniu rynku (poznanie waszych opini) czy jest sens go dalej kontynuować, każda wasza opinia w komentarzach jest na wagę złota ;)

Licencja

Skrypt jeśli będzie rozwijany, będzie udostępniony na licencji GNU/GPL. Aktualnie nie wystawiona jest wersja do pobrania a tylko demo.

Features

Oto krótka lista dostępnych funkcjonalności:

 • Ewidencja delegacji wg ustalonej numeracji dla delegacji i wyjazdów służbowych
 • Automatyczne tworzenie wydruku delegacji na bazie uzupełnionych informacji
 • Automatyczne liczenie wysokości diet i czasu podróży
 • Dostępny tryb sortowania po każdej wartości dotyczącej delegacji
 • Przypisywanie wyjazdów/delegacji do projektów
 • Automatyczny wydruk wniosku o zaliczkę
 • Automatyczny wydruk wniosku o wyjazd służbowy
 • Odrębna numeracja dla delegacji i wyjazdów poniżej 8 godzin roboczych
 • Prosty system uprawnień
 • Oznaczanie delegacji/wyjazdów rozliczonych jak i nie rozliczonych
 • Wszystkie pola edytowalne na zasadzie OnClick
 • Zestawienia dla poszczególnych pracowników lub dla wszystkich

Oczywiście to podstawowe funkcjonalności, w zamierzeniu na bazie posiadanych informacji pragne przygotować zestawienia kilometrówek, statystyki przejechanych kilometrów (zbiorcze jak i indywidualnie dla każdego pracownika) itp.

Demo

Wersja demonstracyjna znajduje się pod adresem:

http://delegacje.lubik.info

login: test

hasło: test

Know How

Jak używać skryptu? Oto kilka pomocniczych treści.

Dodawanie nowej delegacji/wyjazdu

Aby zarejestrować delegacje wyjazd należy wybrać opcję z górnego paska o nazwie Dodaj (lub kliknąc w ikone z plusem w lewym górnym rogu), następnie uzupełnić podstawowe informacje o które pyta system. Najważniejszą kwestią jest wybór Typu a dzielimy go na dwa rodzaje:

delegacja – czyli wyjazd powyżej 8 godzin (system sam podpowie nam numer z którym należy delegacje utworzyć, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by go zmienić); sygnatura delegacji akurat w tym przypadku składa się z numer_delegacji/rok/numer_działu_osoby_delegowanej

wyjazd – czyli wyjazd służbowy w trakcie pracy (poniżej 8h roboczych); aktualnie system nie proponuje numeracji wyjazdów jako, że użytkownik sam może ustalić swój sposób numerowania wyjazdów (np. numer/rok)

Dodanie przejazdów

Po stworzeniu delegacji należy kliknąć w jej numer (w kolorze czerownym) – pojawi się wówczas tabelka przejazdów związanych z delegacją. Po kliknięciu ikony skrypt poprosi o wpisanie wyjazdu.

Date przejazdów wpisujemy w postaci: rrrr-mm-dd

Godzine przejazdów wpisujemy w postaci: gg:mm

Pozostałe dane są edytowalne po kliknięciu w ich wartość.

Widok zestawienia

Za pomocą tej funkcjonalności możemy sortować wszelkie delegacje poprzez wybrane kolumny.

Rozliczenie delegacji

Wskazujemy, która delegacja została rozliczona. Wybrane pozycje będą widniały w wyszarzałym kolorze – oddzielając je od delegacji nierozliczonych. Po kliknięciu dostępna będzie opcja cofnięcia rozliczenia.

Wniosek o wyjazd

Generowany jest za pomocą tej funkcjonalności wniosek o wyjazd służbowy.

Wniosek o zaliczkę

Generowany jest wniosek o zaliczkę na bazie wartości, która została wpisana przy dodawaniu delegacji (oczywiście można ją zmienić w zakładce Pozostałe dane po kliknięciu w numer delegacji

Wydruk rozliczenia

Serce aplikacji. Na bazie informacji o delegacji i informacji o przejazdach system automatycznie liczy czasy przejazdów, wysokość diet czy też kwote do zwrotu lub odbioru od pracodawcy. Co ważne na wydruku rozliczenia mamy możliwość edycji wszelkich wartości – wystarczy w nie kliknąć. Oczywiście nie będą one zapisane lecz znajdą sie one tylko i wyłącznie na wydruku.

Ważne! Jęzeli wydrukujemy stronę z poziomu przeglądarki będzie ona pozbawiona kolorów i tła co spowoduje, że będzie ona mniej czytelna. Dlatego też należy (dla przeglądarki Firefox) ustawić drukowanie tła. Plik -> Podgląd wydruku -> Ustawienia strony -> Drukuj tło (zaznaczyć)

Operacje wykonuje się tylko raz, przeglądarka zapamiętuje ustawienie. Przyznam szczerze, że nie wiem jak sprawa wygląda dla innych przeglądarek ;)

Epilog

Zapraszam do zabierania głosu w dyskusji czy skrypt na bazie aktualnego szkieletu po jego dopracowaniu może przydać się wam w pracy. Proszę również o wskazania ewentualnych dodatkowych rozwiązań, które mogły by poprawić jakość skryptu. Ciekaw jestem również aktualnego sposobu rozliczania waszych delegacji.

Niusletter DailyWeb! Konkursy, ekskluzywne treści i oczywiście brak spamu, obiecujemy :-)