Rok 2019 dla DailyWeb pełen zaskoczeń i nowych możliwości!

Rok 2019 dla DailyWeb pełen zaskoczeń i nowych możliwości!

Opublikowano 2.01.2020 9:14 -


Zawsze mam kłopot, jak zacząć taki materiał. W głowie tlucze się tysiąc myśli, ale co zrobić, by nie strzelać komunałami: o genialnym ubiegłym rokujakich to statystyk nie pobiliśmy, czy jakich celów nie osiągnęliśmy. Tym bardziej, że robią to wszyscy i wszędzie. Zadanie to o tyle trudniejsze, że… właśnie tak było!

DailyWeb to dla mnie nie tylko medium, które systematycznie rośnie, ale też sposób życia, czy odskocznia od tego, czym zajmuję się zawodowo. Całe moje życie prywatne toczy się właściwie pod dyktando DailyWeb i tego, co trzeba zrobić, załatwić, zaplanować, kogo ścigać o zaległą płatność; rozmyślań o tym, czy możemy sobie pozwolić na kolejną inwestycję lub redaktora. Uwielbiam to i nie wyobrażam sobie swojego życia bez tego całego wiru, któremu daję się pochłaniać.

Od dłuższego czasu jednak mam świadomość, że nie jestem w stanie działać na wszystkich frontach sam. Mam ludzi, którzy mi w tych wyzwaniach pomagają i którzy robią naprawdę świetną robotę. Mamy człowieka, który pilnuje naszych kontaktów z partnerami, którego sprzedaż pozwoliła nam w ubiegłym roku po raz pierwszy udać się na targi IFA 2019, z których robiliśmy dla Was intensywną relację. Mamy Przemka, który pilnuje codziennych publikacji i cyklu wydawniczego, niestrudzoną korektę czy Marikę, która wskoczyła do nas po kilku próbach rekrutacyjnych (w końcu się jej udało!), dzięki czemu robi dla nas wielkie rzeczy. Oczywiście jest cały zespół, który także pracuje na sukces tego co znacie jako DailyWeb.

Cyferki, cyferki!

Cieszę się ogromnie, że wszystko działa tak sprawnie, choć oczywiście lista oczekujących rzeczy do realizacji jest długa. Mimo to, gdy przeglądałem wszystkie nasze cele na ten rok, okazało się, że większość najważniejszych udało nam się osiągnąć i to z przytupem. Założyliśmy w końcówce ubiegłego roku, że chcemy mieć w pojedynczym miesiącu min. 200k sesji. Zrobiliśmy to już w styczniu, miesiąc później, by przekroczyć w październiku magiczną granicę 1 miliona sesji, przy 750k UU. Cały rok zamknęliśmy z 3 mln UU i prawie 6 mln sesji. W stosunku do roku 2018, daje nam to wzrost na każdej płaszczyźnie o niemal 200%!

Pierwszy kwartał nie był łaskawy dla nas. Po trzech miesiącach bez większych przychodów pojawił się strach w oczach, że jeszcze kilka takich chudych miesięcy i trzeba będzie podejmować radykalne kroki. Na szczęście był to chwilowy przestój, który ostatecznie przy rosnących kosztach prowadzenia wirtualnej redakcji, otworzył nam oczy, że trzeba być przygotowanym na takie okoliczności. Dominika złapała nam partnerów, z którymi współpracujemy do teraz i którzy stanowią filar naszej działalności, co zmieniło wszystko. Mogliśmy sobie pozwolić po raz pierwszy po 5 latach na spotkanie integracyjne, ba –  jedno tuż przed wakacjami, a drugie tuż przed świętami. Mogliśmy zainwestować w wyjazd na IFA 2019, który okazał się strzałem w dziesiątkę pod każdym względem, a także uruchomić nowy serwis…

rozładowani.pl

W ubiegłym roku uruchomiliśmy także nasz pierwszy serwis, który poświęcony jest elektromobilności. Pochłonęło to dużo pracy, czasu i spory budżet, ale efekty są satysfakcjonujące. Daniel objął dowództwo nad tym serwisem, a rok 2020 będzie mocno skupiony wokół rozwoju tego medium, bo widzimy ogromny potencjał i miejsce dla takiego serwisu.

WWWłaśnie Podcast – reanimacja

Wróciliśmy także z WWWłaśnie Podcastem, który na chwilę zniknął z sieci. Najpierw w składzie: Adrian, Łukasz i ja, ale niestety po kilku odcinkach wiedziałem, że nie jestem w stanie pogodzić wszystkich obowiązków i musiałem zrezygnować z czegoś, padło na podcast. Chłopaki jednak radzą sobie świetnie, budując markę w świecie polskich podcastów technologicznych.

A co w 2020?

Biorąc pod uwagę kilka naprawdę dla nas ważnych wydarzeń, pełni nadziei i z ogromną listą celów, wkraczamy w kolejny rok. Czego możecie się spodziewać? Na pewno dużą uwagę poświęcimy Rozładowanym. Możecie spodziewać się, że będziemy szukać redaktorów i to na etat. Będziemy najpewniej się rozglądać także za osobami, które pomogą nam przy DailyWeb, a ja już mogę zdradzić, że będą to minimum dwie osoby, o które będziemy chcieli rozbudować nasz zespół.

Chcemy popracować nad procesami wewnętrznymi, jakby to patetycznie i skomplikowanie nie brzmiało. W praktyce chcemy stworzyć dodatkowe okienka na korektę tekstów, a także albo przede wszystkim znaleźć dodatkową osobę, która pomoże nam przy tekstach.

Nie będziemy szli w ilość, ta stoi na dobrym poziomie, chcemy skupić się na jakości, formie. To w praktyce oznacza, że chcemy ogromną liczbę niusów dywersyfikować dłuższymi formami, ale nie tylko recenzjami, ale także felietonami, poradnikami czy innymi, bardziej złożonymi niż format: nius + opinia.

Na pewno będziemy chcieli popracować nad tym, jak wygląda nasz serwis. Zmiany mają dotyczyć głównie wydajności, ale niewykluczone, że przy tej okazji powalczymy także z jego wyglądem.

Lista celów jest zdecydowanie dłuższa, a ja mam nadzieję, że większość z nich uda się nam osiągnąć. Wierzę, że za rok też będę siedział przed monitorem i kiwał głową ze zdumienia, jak wiele udało się zrobić, więcej niż sobie zakładaliśmy. Oczywiście z Wami u naszego boku. A i wierzę, że i Wy będziecie kiwać głową z satysfakcją, wybaczając nam mniejsze oraz większe potknięcia.

Szczęśliwego Nowego Roku i by nam wszystkim się udało!

Wieści z Rozładowani.pl