Czy życie komórek zatacza koło i slidery wracają do łask? Poznajcie F(x)tec Pro 1, czyli slider na wzór Nokii N900

Czy życie komórek zatacza koło i slidery wracają do łask? Poznajcie F(x)tec Pro 1, czyli slider na wzór Nokii N900

Opublikowano 28.02.2019 11:20 -


Wydawać by się mogło, że fizyczne klawiatury, slidery i składane telefony odeszły w niepamięć i już nigdy ich nie zobaczymy w komercyjnych urządzeniach. Nic bardziej mylnego. Wróciły, tylko w nowej formie. Składane telefony z elastycznymi wyświetlaczami i wysuwane kamery to forma slidera, a fizyczne klawiatury qwerty… tutaj jest pole do popisu dla F(x)tec Pro 1.

Marzysz o telefonie z fizyczną klawiaturą QWERTY i aktualnej specyfikacji? Wynika na to, że nie jesteś jedyny! Jeżeli jednak oczekujesz więcej niż niszowy telefon dla fanatyków, to rozwiązanie londyńskiej firmy F(x)tec o nazwie Pro 1 na pewno przypadnie Ci do gustu.

KLAWIATURA

„Nadal mamy ochotę na urządzenia z przyciskami i klawiaturami” — powiedział Adrian Li Mow Ching.

Twórcy zdają sobie sprawę z tego, jaka przepaść dzieli np. BlackBerry Key 2, który posiada 4,5″ ekran a współczesne telefony. Ów BB wygląda przy nich jak zabawka i nie za bardzo nadaje się do dzisiejszych, szerokich, zastosowań smartfonu.

Dlatego właśnie Pro 1 ma 5,99-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 2160 x 1080 i dość cienkich ramkach, więc od frontu wygląda jak każdy inny telefon. Wszystko się zmienia, gdy przesuniemy ekran w bok, odsłaniając pełną klawiaturę z podświetleniem.

Oprócz zwykłego ruchu przesuwnego ekran delikatnie zmienia kąt, pozwalając na wygodne oglądanie filmów. Mechanizm przesuwny został przetestowany ponad 100000 razy i w tym czasie nie wykryto żadnych problemów w jego działaniu.

TELEFON

Zastosowany Android Pie jest w dużej mierze czysty. Zespół F(x)tec wprowadził jednak pewne ulepszenia, mające na celu poprawę jakości pracy przy użyciu klawiatury.

Hardware oraz design urządzenia nie jest już tak imponujący, jak sam pomysł. Nadal jednak nie ma powodów do wstydu. Jakość użytych plastików oraz wykonania nie są niestety najlepsza, a z tyłu znajdziemy jedynie podwójną konfigurację kamer. Na prawej krawędzi telefonu znajduje się czujnik odcisków palców.

Pro 1 jest zasilany przez procesor Snapdragon 835 firmy Qualcomm (czyli flagowy chipset z 2017 roku) z 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Jest miejsce na kartę MicroSD.

Konfiguracja kamer może nie jest imponująca w 2019 roku, ale ich jakość nie powinna pozostawiać wiele do życzenia.

A przynajmniej tak twierdzą twórcy. Przedni aparat ma 8Mpx, a tylne matryce to 12 i 5Mpx. Druga matryca z tyłu umożliwi nam uzyskanie głębi ostrości. Założyciele firmy twierdzą, że użyli tego samego sensora Sony, co Google w Pixel 3. Jeżeli to prawda, to będzie to istny kombajn multimedialny. Warto zauważyć, że wyposażono urządzenie w fizyczny spust migawki.

Pojemność akumulatora może trochę rozczarować, bo jest to zaledwie 3200 mAh z funkcją Quick Charge 3.0. Zapewne jednak jest to kompromis dla zachowania możliwie niskiej masy i rozsądnej grubości. Do tego znajdziemy dwa głośniki stereo, gniazdo słuchawkowe i NFC.

DOSTĘPNOŚĆ

Specyfikacja jest porządna, a to pociągnęło za sobą cenę. Pro 1 został wyceniony na 650 USD (572 EUR) na stronie internetowej F(x)tec. Nie jest to mało, ale jeżeli zależy Ci na nowoczesnym telefonie z klawiaturą fizyczną, to nie masz wyboru. Sprzedaż ruszy w lipcu 2019.

Wieści z Rozładowani.pl