Czy wiesz która przeglądarka jest najbezpieczniejsza?

Czy wiesz która przeglądarka jest najbezpieczniejsza?

Opublikowano 22.01.2015 20:48 Aktualizacja: 16.10.2018 22:30 - 12


Stosunkowo niedawno, bo raptem rok temu był przewrót w rankingu przeglądarek na polskim rynku. Wówczas zdetronizowany został Firefox, a przodownictwo objął Chrome. Co ciekawe, według zapewnień serwisu StatCounter, w roku 2014 przewaga przeglądarki od Google wzrosła, osiągając w 2014r.  ponad 43% rynku. To daje przewagę na Firefox ponad 7%. Reszta stawki w zasadzie pozostała bez większych zmian, zamykając się w kategorii ‘nie mających wiele do powiedzenia’.

StatCounter-browser-PL-monthly-201401-201412-bar

Co ciekawe, jeśli porównamy zestawienie z popularnością przeglądarek w USA, to okazuje się, że Firefox nie odgrywa tam większego znaczenia na rzecz, paradoksalnie Internet Explorer. Liderem zestawienia co prawda jest także Chrome, jednak czuje on oddech na plecach przeglądarki od Microsoftu. Safari także zaskakuje, osiągając 25% amerykańskiego rynku, ot popularność Maców?

Czy zastanawialiście się jednak, poza aspektem popularności, użyteczności, jak prezentuje się kwestia bezpieczeństwa najpopularniejszych przeglądarek internetowych? Bazując na badaniach serwisu Sucunia, okazuje się że to właśnie gracze z dołu rankingu wypadają najlepiej. Oczywiście pewnie ich mniejsza popularność nie pozostaje bez znaczenia. Jednak porównując 270 podatności na atak znalezionych w popularnym Firefoxie czy 245 w Chrome, do 11 znalezionych w Operze w całym roku 2014, można być zaskoczonym.

Co jednak ciekawe, to właśnie Google jest liderem rankingu, pod względem reakcji na lukę w bezpieczeństwie swojej przeglądarki. Ich średni czas reakcji to 15 dni. W tym zestawieniu najbladziej wypada Apple, średnio publikując aktualizacje co 54 dni. Pozostałe informacje znajdziecie na poniższej infografice. Mnie szczególnie zainteresowała przeglądarka WhiteHat Aviator, która jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, panicznie bojących się o swoją prywatność. Z pewnością przetestuję to rozwiązanie, tymczasem zapraszam do zapoznania się do bardzo interesującego materiału przygotowanego przez WhoIsHostingThis.com.

Gdyby Lightbox przeszkadzał w jej oglądaniu, bezpośredni link do infografiki znajduje się tutaj.

Which-is-the-Most-Secure-Web-Browser-V2

Wieści z Rozładowani.pl