Słyszałeś o najnowszym wydaniu systemu operacyjnego Windows, czyli wersji 11 Pro? Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby pojawił się on na twoim komputerze? Słyszałeś na jego temat wiele pozytywnych opinii i chciałbyś móc je samodzielnie zweryfikować. Jest to łatwiejsze do wykonania, niż ci się wydaje. Wszystko, co powinieneś uczynić, zostało dokładnie opisane w tym artykule. Postępując wg naszej instrukcji, bez żadnych problemów zainstalujesz na dysku nowy Windows 11 Pro.

Jakie wymagania sprzętowe ma Windows 11?

Jak zwykle przy okazji premier nowych systemów Windows, pojawiają się pytania o to, czy będzie można go zainstalować na każdym komputerze. Tu oczywiście największą rolę odgrywają możliwości sprzętowe komputera. Aby mieć pewność, że twój komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe, powinieneś pobrać i zainstalować dedykowaną aplikację od Microsoft Teams. Sprawdzi ona stan twojego komputera i da odpowiedź, czy najnowsza wersja systemu Windows 11 może być na nim zainstalowana. W przypadku stosunkowo nowych komputerów nie powinno być z tym problemów. Jeżeli jednak otrzymasz odpowiedź, że komputer nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych, będziesz mógł zrobić 2 rzeczy.

Co zrobić, kiedy nie może być zainstalowany system Windows 11?

Może się tak zdarzyć, że z pewnych powodów komputer nie przejdzie pozytywnie testu zgodności z Windows 11 i system operacyjny nie będzie mógł być na nim zainstalowany. Powodem mogą być niewystarczające możliwości procesora lub pamięci RAM, jak również brakujące komponenty. Jeżeli tylko z ciekawości chciałeś zainstalować Windows 11 i nie jest ci on niezbędny do dalszej pracy, pozostaje pozostać przy aktualnie zainstalowanym systemie operacyjnym i czekać na obniżenie wymagań sprzętowych. Jeśli jednak chcesz lub musisz mieć Windows 11, nie pozostaje nic innego jak uzupełnić brakujące usługi lub wymagania sprzętowe. Może to polegać np. na dokupieniu dodatkowych kości pamięci RAM i dołożeniu ich na płytę główną.

R E K L A M A

Jak zainstalować Windows 11 w komputerze?

Są dwie możliwości zainstalowania nowego Windowsa na komputerze. Pierwsza opcja to wybrać czystą instalację, natomiast druga to typowa aktualizacja funkcji systemu, odbywająca się automatycznie za pośrednictwem usługi Windows Update. Dla komputerów, które spełniają wymogi techniczne wobec Windows 11, przewidziany jest plan wprowadzania uaktualnienia do najnowszej wersji Windows. Kiedy to może nastąpić, tego niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć. W początkowej fazie proces aktualizacji obejmował tylko użytkowników, którzy zgłosili chęć brania udziału w testach. Obecnie aktualizacje zabezpieczeń i nowych wersji Windows powinny być dostępne dla każdego użytkownika.

Co dalej po zainstalowaniu uaktualnienia Windows 11?

Jednym z pierwszych kroków, zanim na dysku pojawi się nowy system, jest utworzenie kopii zapasowej plików. To niezbędne na wypadek, gdyby system Windows nie mógł zostać zainstalowany lub doszło do uszkodzenia plików systemowych. Dzięki kopii zapasowej możliwe będzie przywrócenie ostatnio działającej wersji systemu, bez ryzyka utraty danych. Kiedy jednak uda się prawidłowo zainstalować Windows 11, system Windows wyczyści pliki kopii zapasowych, zwalniając cenne miejsce na dysku. Od tego czasu możesz cieszyć się zaktualizowanym komputerem i najnowszą wersją Windowsa.

Jakie nowe funkcje wprowadza Windows 11?

Posiadanie nowego systemu operacyjnego zawsze wiąże się z odkrywaniem na nowo jego funkcji. Jak to wygląda w przypadku użytkowników końcowych, którzy mają do wyboru podstawową wersję Windows 11 lub dla użytkowników zaawansowanych PRO. Różnice pomiędzy tymi wersjami są znacznie i wychodzą daleko poza nowe menu start czy możliwości Microsoft Edge. Być może różnice w wyglądzie samego systemu operacyjnego nie są znaczące, kiedy jednak zgłębimy się w jego funkcje, przekonamy się o tym, że Windows Pro ma ich znacznie więcej. Niektóre z nich to możliwość obsługi większej ilości pamięci RAM, zaawansowane zabezpieczenia systemu oraz nowe narzędzia do administrowania danymi i samym komputerem. W przypadku kiedy wymagania systemowe pozwalają na uaktualnienie, ale komputer używany jest tylko w domu, do prostych zadań, nie ma potrzeby wybierania wersji PRO. Jednak dla użytkowników zaawansowanych polecamy wersję PRO.

Co można zyskać w ramach programu Windows Insider

Być może otrzymałeś zaproszenie do udziału w programie Windows Insider, ale nie wiedziałeś, co to znaczy i czy warto do niego przystępować? Wyjaśniamy. Jest to program nadzorowany przez Microsoft, dzięki któremu mogę uaktualnić komputer do nowej wersji Windows bezpłatnie i jako jedna z pierwszych osób. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy interesują się tym, jak działa ich komputer i na co dzień pracują z systemem Windows. Będąc uczestnikiem tego programu, w celu uaktualnienia nie musisz wykonywać żadnych skomplikowanych zadań. Wystarczy wyrazić zgodę na aktualizację i poczekać na jej koniec. Następnie należy przejść proces aktywacji i twój obecny komputer będzie gotowy do pracy.