No dobrze cóż ciekawego w tym formacie i dlaczego właściwie warto się nim zainteresować? Otóż dlatego, że ma on jedną potężną zaletę, wpływa na wielkość plików graficznych, ograniczając ich wielkość kilka razy bardziej niż inne popularne formaty, takie jak PNG czy JPG. No dobrze, czy właściwie jest on niezbędny? Zdecydowanie tak i gdyby nie kilka przeszkód, sam bardzo chętnie bym przekonwertował wszystkie grafiki w swoim szablonie, właśnie do tego formatu.

Zaczynając jednak od samego początku, optymalizacja grafik, wykorzystywanych w nowoczesnych szablonach stron internetowych zdaje się być sporym priorytetem. Dostęp do internetu i jego średnia prędkość zdecydowanie rośnie. Sam aktualnie korzystam z prędkości 60Mbps, a jeszcze nie tak dawno człowiek korzystał z modemu. Do tego standardem staje się rozdzielczość Full HD, więc i webmasterzy muszą się dopasować do większych rozdzielczości, przez co grafiki stają się większe i cięższe. Do czego zmierzam? Otóż strony zwyczajnie stają się cięższe, co jednak wcale nie znaczy, że obecnie dostępne łącza ich internetowe ich nie obsłużą, jednak warto w tym wypadku serwis zoptymalizować w taki sposób, by niezależnie od prędkości łącza gościa znajdującego się na naszej witrynie, nie powodować, że najsłabszym ogniwem naszej strony będzie grafika.

Sprawa tym bardziej jest ciekawa z formatem WebP, że jego wydajność jest naprawdę imponująca. Przykładem niech będzie poniższa grafika, prezentująca stopień kompresji mojego logo w trzech najpopularniejszych formatach:

webp

Wyniki mówią same za siebie? Format WebP jest ponad 5 raz lżejszy niż popularny .PNG i to przy grafice o rozdzielczości 650x318px! Robi wrażenie? Poniżej zamieszczam format PNG i WebP do wglądu wersja PNG i wersja WebP (przeglądarka Chrome wyświetli obrazek, Firefox z pewnością nie ale o tym za chwilę, nie wiem jak zachowa się reszta przeglądarek).

No dobrze, jeśli format WebP daje realne oszczędności miejsca na serwerze, w przypadku serwisów, które swoją działalność opierają gównie o grafikę i pozwalają oszczędzić transfer i na koniec optymalizują serwis internetowy, to dlaczego nie zacząć z niej korzystać? Niestety format ten jest jeszcze mało popularny, przez co niezaimplementowany w narzędziach do jego odczytu. Zaczynając od WordPressa, który nie pozwolił mi wstawić zdjęcia w tym formacie do wpisu, twierdząc że nie jest to format graficzny a kończąc na przeglądarce Firefox, która postanowiła, że tego formatu (konkurencji?) wspierać nie będzie. A szkoda, bo rozsądek podpowiada coś zupełnie innego.

Tymczasem dla osób zainteresowanych tematy poniżej kilka przydatnych linków pod którymi kryją się pluginy do fotoszopa, konwertery online itp:

Plugin WebP do Photoshop’a
Plugin WebP do Gimpa
Kodek WebP dla Windows
Konwerter online do formatu WebP

Format WebP zdaje się być rozwiązaniem, które nie w przyszłości a właśnie teraz powinno zostać wykorzystywane. Niestety jeszcze brakuje szumu i rozgłosu by zostało ono w pełni zaimplementowany w standardzie w systemach operacyjnych czy też przeglądarkach. Ja jako osoba interesująca się tematyką technologii WWW jak i pewnie Wy, bardzo chętnie skorzystałbym z dobrodziejstw, które daje WebP. Niestety mam związane ręce, gdyż nie mogą narzucić formatu, który nie będzie obsługiwany przez większość przeglądarek moich czytelników, pozostaje więc i zrobić tyle rozgłosu ile się da i cierpliwie czekać…