Żadne tam przewijanie tekstu i czekanie na ostatni akapit! Zdjęcia, tekst, budowanie kontekstu, rzetelność. To wszystko już minęło? Nie wróci? Otóż nie, znaleźli się ludzie, którzy chcą to zmienić.

Jeżeli jeszcze nie byliście na stronie Outriders, to najwyższy czas to zmienić! Działają od początku 2017 roku, proponują zupełnie inną formę dziennikarstwa. Zależy im na tworzeniu treści odmiennych od tych, które dominują w Sieci. Stawiają na rzetelność, na reasearch, na budowane kontekstu, a nie epatowanie zdjęciami, krzykliwymi śródtytułami i clickbaitowym tytułem. Nie wierzycie? Sprawdźcie reportaże na stronie projektu. Nie rzucają słów na wiatr, nie mamią kolorową ideą, ale już wcielają ją w życie. Na Outriders znajdziecie już interesujący reportaże – na przykład z podróży koleją po Ukrainie i tekst dotyczący uchodźców i imigrantów. Zobaczcie, jak to zostało to wykonane! Żadnej ściany tekstu, przechodzenie pomiędzy elementami treści, materiał wygląda nowocześnie i na pewno pod kątem formy przygotowany jest do sposobu odbioru treści internauty.

R E K L A M A

Uważam, że takie inicjatywy należy promować, wskazywać na ich istotność. Jeżeli ktoś pragnie wesprzeć działalność Outriders, to jest ku temu okazja. Projekt wystartował ze zbiórką na portalu wspieram.to. Sam pomysł stworzenia przestrzeni dla nowoczesnego i solidnego dziennikarstwa bardzo mnie zainteresował i przekonał. Jednak, jeżeli chodzi wyciąganie pieniędzy z portfela, to już zaczynam czuć niepokój i nabieram dystansu. Daleki jestem od skreślenia Outriders, jednak wolałbym poczekać i zobaczyć, w jakim kierunku będzie rozwijał się cały projekt. Niestety, wszystkie zbiórki społecznościowe automatycznie sprawiają, że zaczynam zastanawiać się nad trwałością. Chciałbym zobaczyć na Outriders jeszcze więcej treści na wysokim poziomie. Z wielką chęcią dołożyłbym się do czegoś takiego, idee prezentowane przez projekt są bliskie mojemu sercu, jednak wolałbym zobaczyć, jak ta działalność rozwinie się w czasie.

Wszelkiego rodzaju zbiórki społecznościowe zawsze wywołują mój niepokój. Kilkukrotnie się przejechałem, zawiodłem i straciłem pieniądze. Dlatego dzisiaj jestem ostrożny, inicjatywę Outsiders na pewno będę obserwował. Uważam, że takie projekty są potrzebne, zwracają uwagę na istotne problemy i pokazują, że w dalszym ciągu można tworzyć interesujące treści w Internecie. Jednak nie jestem na tyle przekonany, aby sięgnąć po portfel i dołożyć swoją cegiełkę. Potrzebuję jeszcze trochę czasu, muszę przeczytać więcej reportaży oraz depesz, muszę poczuć, że Outsiders stało się istotnym elementem mojego czytania treści w Internecie. Niestety, jeszcze się to nie zdarzyło.


Autorem wpisu jest Adrian Jaworek.


Posłuchaj nas!