Życie Księżyca nie jest łatwe – wciąż bombardują go strumienie wodoru z wiatru słonecznego. Tak zresztą elektrony trafiają do zgromadzonych nań materiałów. Sęk w tym, że wodór utrudnia tworzenie się rdzy, bo jest reduktorem  (dodaje elektrony zamiast je zabierać). By rdza się wytworzyła musi dojść do utlenienia, a więc usunięcia elektronów). Jak to więc możliwe, że na Księżycu utleniło się żelazo?

Za odkryciem tego niemożliwego (jak widać tylko pozornie) zjawiska stoi indyjski orbiter Chandrayaan-1, który wyposażony jest w kamerę pozwalającą na wykonywanie zdjęć hiperspektralnych i analizy spektroskopowej. Najpierw w 2018 roku badacze potwierdzili obecność złoża lodu na biegunach księżycowych, teraz zaś – podczas dokładniejszego badania zdjęć lodu – zauważyli jeszcze coś. Tak, hematyt.

księżyc

Według wstępnych ustaleń powodem hematytowych śladów na Księżycu jest zmieszanie się lodu wodnego z regolitem, po którym nastąpiło jego wydobycie na powierzchnię, a potem stopienie na skutek licznych zderzeń, z którymi na przestrzeni dziejów musiał zmagać się Księżyc.

Warto tu zaznaczyć, że hematyt obecny jest najwyraźniej po tej stronie Księżyca, którą zawsze widzimy z Ziemi. Dlaczego tak się dzieje? Czy nasza planeta ma w tym swój udział (na przykład przemieszczając warstwy tlenu z górnej atmosfery poprzez pole magnetyczne)? Jeszcze nie wiemy, ale to z pewnością interesujący przedmiot badań.

I think these results indicate that there are more complex chemical processes happening in our solar system than have been previously recognized. We can understand them better by sending future missions to the Moon to test these hypotheses – skomentowała odkrycie naukowczyni Vivian Sun.

Istnieje szansa, że zgromadzony na Księżycu minerał okaże się nieocenionym źródłem wiedzy dla historycznych badań transformacji Ziemi i jej atmosfery. Czas jego powstania może wszak sięgać miliardów lat wstecz!


Posłuchaj nas!