Czy jest jakaś granica szaleństwa? Patent LG na 16 obiektywów w smartfonie
Czy jest jakaś granica szaleństwa? Patent LG na 16 obiektywów w smartfonie

Opublikowano 3 miesiące temu -


Zaczęło się skromnie, bo od jednego obiektywu, ale kiedy to było. Lata świetlne temu. Później pojawiły się smartfony z dwoma obiektywami. Nie było więc nic dziwnego w trzech obiektywach (praktycznie każda marka ma je w swojej ofercie). Cztery też już są dostępne, chociażby w Huawei Maimang 6. Mamy jednak takie czasy, że aby coś osiągnąć trzeba działać szybko i z rozmachem wyprzedzając przyszłość i konkurencję. LG to zrobiło i opatentowało smartfon z 16 obiektywami.

Tak, dobrze widzicie – 16 szkieł w smartfonie (słownie: szesnaście!). Firma, która próbowała zdobyć rynek smartfonem, umożliwiającym robienie zdjęć w 3D (filmów także). LG Swift 3D nie zdobył jednak zbyt dużej popularności i szybko przepadł. Było to jednak swoisty prototyp modeli z dwoma soczewkami, które opanowały rynek parę lat później.

LG też będzie miało składane smartfony!

Pokaż zmień swoją twarz

Patent zgłoszony przez LG wskazuje, że inżynierowie z Seulu chcą zastosować matrycę z 16 obiektywami o różnych krzywiznach. Dałoby to obiektywom możliwość „patrzenia” na obiekt z różnych perspektyw, pod różnymi kątami. Użytkownik natomiast mógłby dowolnie wybierać, która soczewka ma zrobić zdjęcia, w jakim układzie. Oczywiście zdjęcie wykonane wszystkimi obiektywami też będzie możliwe. I to właśnie powinno być największą atrakcją dla geeka. Robiąc takie zdjęcie mielibyśmy możliwość przemieszczania fotografowanego obiektu w późniejszej obróbce, a nawet bezproblemowe usunięcie takiego delikwenta z fotki. Bez problemu zatem wymienimy sobie nogi, ręce czy od razu twarz. A co!

Lustereczko powiedz przecie…

Kusi? To nie wszystko. Kolejna z funkcji jest już raczej dla instagramerek – na tylnej obudowie oprócz wspomnianych obiektywów i lampy błyskowej znajdzie się lusterko. Ma ono umożliwić wykonywanie selfie. Producent tłumaczy takie rozwiązanie w sposób najprostszy z możliwych – tylny aparat będzie miał znacząco lepsza jakość niż ten przedni, z którego zazwyczaj wykonywane są tzw. „samoj…strzały”.

Motorola Z4 "Odin" wejdzie z impetem w nowym roku

Zaczynam się obawiać, co przyniesie przyszłość, skoki ilościowe są duże. Ostatnio Nokia zaproponowała pięć szkiełek w smartfonie, a teraz od razu szesnaście.. Pytanie, co będzie po LG? Czy Samsung wypuści telefon z pleckami w całości pokrytymi obiektywami? Tego dowiemy się raczej prędzej niż później.


Przemysław Bicki