Czekałem kiedy pokażą jednorożca, jednak pozostali tylko przy hologramach i telefonach chłodzonych cieczą - konferencja Microsoft

Czekałem kiedy pokażą jednorożca, jednak pozostali tylko przy hologramach i telefonach chłodzonych cieczą – konferencja Microsoft

Opublikowano 8.10.2015 8:05 - 5


Kto jak nie ja, posiadający łatkę fanboya rozwiązań od Microsoftu, miałby opisać ich konferencję? Lecimy z tematem.

Jak na każdego giganta przystało Microsoft także zrobił swoje wydarzenie poświęcone sprzętowi, w który z roku na rok wchodzą coraz bardziej. Kiedyś sprzęt od Microsoftu był powiązany właściwie tylko z peryferiami typu zestawy słuchawkowe, klawiatury, słuchawki. Nie był zły. Sam używam i sobie chwalę :) Teraz jednak widać trend na coraz większy udział w rynku zarówno smartfonów jak i hybryd tabletów i laptopów.

Na wcześniejszej konferencji pojawiła się zapowiedź projektu hololens czyli hologramu do użytku powiedzmy domowego, oraz Continuum. W tym drugim w skrócie chodzi o to, że podłączamy nasz telefon do HUBa zasilającego, który ma wyjścia USB na klawiaturę i myszkę oraz HDMI dla monitora i zmieniamy smartfona w komputer.

Dziś na swojej imprezie bez nazwy, za to reprezentowanej tagiem #Windows10devices Microsoft pokazał co tam tworzyli ostatnimi czasy, a jest tego sporo!

Na wstępie dodam, że sama strona eventu bardzo mi się podoba, zwłaszcza to, że jeśli scrollujemy w dół strony to pokazuje nam się miniaturka z filmem z górnej jej części.

Na start chwalenie się, jak to z resztą robią wszyscy :) 10 tygodni temu ruszył Windows10, od tego czasu 110.000.000 urządzeń działa już pod jego kontrolą. No no, całkiem spora sumka. Prowadzący podzielił się jeszcze garścią innych cyferek odnośnie ilości odwiedzonych stron w Edge, pobranych aplikacji, godzin streamu z XboxOne, wzrostu przychodów sprzedaży and so on and on and.. Pojawiły się zapowiedzi, że giganci tacy jak Facebook, Instagram, Netflix, CNN, Uber itd zadeklarowali się do tworzenia aplikacji na W10. Dla niewtajemniczonych apka W10 to taka działająca na każdym urządzeniu pod kontrolą tego systemu: PC, laptop, tablet, konsola, telefon i Bóg wie co jeszcze. Budowanie uniwersalnego ekosystemu na niespotykaną dotąd skalę idzie im całkiem sprawnie. Fajnie.

20

Przechodzimy do tego co najważniejsze na tej konferencji. Sprzęt. Ma nastać nowa era dla Windowsa. Urządzeń specjalnie dla niego tworzonych. Takie rozwiązanie bardzo dobrze znamy od Apple, jednak według mnie przeciwnicy Microsoftu już nie prą do przodu tak jak kiedyś. Może nowy statek pod banderą 4 kwadratów ich wyprzedzi, bo kurs mają naprawdę dobry. W sumie to nie wiem czy już tacy przeciwnicy odkąd na konferencji Apple pojawili się ludzie z Microsoftu aby zaprezentować pakiet Office 365 dla iPada.

19

Jeśli chodzi o sprzęt od MS to na pierwszy ogień idzie XboxOne. Nie nowy, ale ze zmienionym softem. W te święta ich konsole dostaną upgrade do W10 a razem z nim opcję kompatybilności wstecznej dla gier z X360! To jest naprawdę świetna wiadomość dla konsolowców, która na pewno przyniesie wzrost sprzedaży tej konsoli.

Jednocześnie zapowiedzieli prawdopodobnie najleszy lineup gier jaki kiedykolwiek wyszedł na konsole w ciągu roku. Pożyjemy zobaczymy. Pojawić się ma nowa linia konsoli ze specjalnej edycji związanej z największymi hitami takimi jak Tomb Rider, sztandarowe Halo5 czy też Fallout 4. Nowa linia będzie posiadała 1Tb dysk i cenę 499$. Jednocześnie pojawi się całkowicie nowy pad, który będzie działał także z innymi urządzeniami z W10 na pokładzie.

18

Następnie pokazali możliwości projektu HoloLens w grze Xray. Grze w rozszerzonej rzeczywistości w której ściany naszego mieszkania mogą ożyć, a my nosimy holograficzny sprzęt… Yup. Future is here. Definitywnie chciałbym znaleźć się na jakimś wydarzeniu na którym będzie można to założyć na głowę.

17

Świetna pokazówka możliwości użycia. Jednak największym hitem jest to, że HoloLens będzie dostępny w sprzedaży! Od 1 kwartału 2016r w cenie 3000$. Drogo, jednak możliwości jakie niesie ze sobą ten sprzęt są ogromne. Zaryzykuje stwierdzenie gamechanger.

W kolejce mamy nowy Microsoft Band – mądrą opaskę na nadgarstek. Co ciekawe inżynierowie z Redmond nie nazywają tego urządzenia smartwatchem tylko opaską.

Hasło przewodnie: Żyj zdrowiej i osiągnij więcej.

Przyświecał im pomysł stworzenia tej opaski dla osoby, która pracuje i ćwiczy. Aby była elastyczna, bez ostrych krawędzi oraz miała czytelny ekran pod każdym kątem. Na wizualizacjach im się to udało, ciekawe jak będzie w rzeczywistości. Jeśli to działa tak jak zachwalają, to chyba wiem na co wymienię swojego Pebble :) Napakowali tam co nie miara sensorów. GPS, pulsometr, a nawet barometr! Razem z opaską przychodzi potężny software do analizy oraz pomocy podczas uprawiania sportu (nawet golfa) na urządzenia z Androidem, iOS i W10. Opaska będzie dostępna od 30 października i będzie kosztować 249$ (słyszałeś Mikołaju? ;) ).

16 15

Po opasce przyszedł czas na 2 nowe telefony: Lumia 950 i 950XL. Gość który to prezentował wyglądał jakby przed chwilą coś wziął na pobudzenie, ale wyszło fajnie. Nowe Lumie będą miały 2 niezależne anteny, sześć i osiem rdzeni na procesorze. Mocne procesory generują dużo ciepła, dlatego te Lumie posiadają chłodzenie cieczą rodem z Surface! Telefon chłodzony cieczą, no tego chyba jeszcze nie grali. Ale jeśli chcą aby na nich sprawnie działało Continuum to muszą temat chłodzenia jakoś ogarnąć.

950 będzie miała ekran 5.2” natomiast 950XL 5.7”. Oba posiadać będą ekrany typu OLED. W pakiecie będzie 20 megapixeli, w wersji XL stabilizacja obrazu, która wygląda jak w Lumii 1020 wyprodukowanej jeszcze przez Nokię. Jak dla mnie super świetną sprawą jest przywrócenie, a właściwie utrzymanie pomysłu Finów – fizyczny przycisk dedykowany dla aparatu. Nowe telefony posiadać będą USB typu C dzięki któremu w 30 minut załadujemy 50% baterii. Szybko.

14

Świetnie podsumowali użycie takiej mocy, chłodzenia, pełnej wersji W10, chmury, Outlooka i Ofiica na telefonie. Continuum. Transformacja telefonu w desktop. Na scenie pojawił się kolejny wesoły Pan, odpowiedzialny za ten projekt. Całość działa dzięki HUBowi stworzonemu przez Microsoft.

13 12

Bardzo fajną wiadomością jest to, że Continuum i nowe Lumie w pełni będą obsługiwały wielowątkowość. Podczas włączonego Continuum nasz telefon nie traci żadnych funkcji, dalej możemy z niego dzwonić czy też SMSować. Jak już wspomniałem, te telefony będą wyposażone w pełną wersję W10 więc podczas połączenia do monitora dostajemy także wszystkie skróty klawiszowe.

11

Nowe Lumie 950 będą dostępne za 549 i 649 dolarów, jednak Microsoft zaprezentował bardzo szczątkowo także wersję budżetową: Lumię 550 o cenie 139$.

10

Czas na Surface, to na co chyba wszyscy czekali. Nie będę się tutaj jakoś specjalnie rozpisywał bo na serwisach typu The Verge czy też Mashable możecie oglądąć reakcje podczas zabawy z tym urządzeniem na żywo, ale trochę muszę napisać bo jest duże WOW. Obraz wyraża więcej niż 1000 słów co nie? :)

https://www.youtube.com/watch?v=6Gh4o9IqeEU

Nowa generacja tabletu, lepsza, szybsza, cieńsza, lżejsza, wiecie jak to jest :) Na co warto zwrócić uwagę: Najcieńsza powłoka szła (Gorrila Glass4) na świecie + Surface Pen o 1024 stopniach nacisku dają genialne przeniesienie reakcji użytkownika do urządzenia. Na prezentacji pstryczek w nos Apple : “Śmieszna sprawa, gdzieś tam ktoś stworzył ołówek ale bez gumki, a my w naszym długopisie ją mamy” odnośnie ich Pencila.

Microsoft swój Surface Pen stworzył z trochę innym podejściem niż firma Jobsa. Długopis ma wymienialne baterie, nie jest doładowywany, abyś nie musiał przerywać swojej pracy. Dodatkowo dają użytkownikom kilka wymiennych końcówek do wyboru aby opór na ekranie był odpowiedni. Zapomniałem wspomnieć że gumka z tyłu długopisu jest jednocześnie przyciskiem do odpalania OneNote lub wywoływania Cortany – asystenta głosowego od MS.

9 8

Zaprezentowali porównanie z MacBook Air ponieważ jak sami stwierdzili żaden tablet z Surface Pro 4 nie może się równać. Po tym jak prezentujący pochwalił Maca za jego design i jakość pracy porównał wydajność tych urządzeń.

7

Przy okazji Surface Pro 4 zaprezentowali takze stację dokującą do niego, która ma między innymi 2 wyjścia 4K oraz kilka portów USB oraz działa ze starszym modelem Surface. Rodzina Surface zyska także nową dopinaną klawiaturę, która będzie wyposażona w czytnik linii papilarnych i będzie działała z wersją numer 3.

6

Dodatkowo pokazali jeszcze potężniejsze narzędzie, którym jest Surface Book, hit tej konferencji:

Czyli tak naprawdę jeszcze mocniejszy Surface Pro 4 + w klawiaturze mamy schowaną kartę graficzną od Nvidii. To pierwszy laptop jaki kiedykolwiek wyprodukował Microsoft i to jeszcze z odczepianym dotykowym ekranem zmieniającym się w tablet. Co do klawiatury i jej jakości wyciągnęli świetną tezę:

Jako Microsoft produkujemy klawiatury od 25 lat, stworzyliśmy pierwszą ergonomiczną klawiaturę. Wiemy czym jest komfort.

No jakby nie patrzeć to mają rację :) Na dodatek wszystkiego gładzik w nowym Surface Booku jest ze szkła, ciekawe jak to będzie działać.

5

Wymienianie zalet i mocy Surface Booka wyglądało trochę jak wyliczanie i rzucanie rękawicy wszystkim. Coś w stylu “i kto tu teraz rządzi?!”. Mocne słowa padły o tym że ten Surface jest najmocniejszym laptopem 13” dotychczas stworzonym we wszechświecie. Pewnie tam jakaś gwiazdka była :)

3

Surface Pro porównywali z MacBook Air, natomiast Surface Book z MacBook Pro, wynik zaskakujący.

2

Prezentacja na żywo kopiowania 3Gb plików w 4 sekundy czy też renderowania w Adobe Premiere wywołała wielkie głośne WOOOOOOW na widowni, a wręcz owacje. Na pytanie jak to zrobili odpowiedź byłą prosta:

Mamy team inżynierów od mobilnych technologii, kiedy połączymy ich z grupą odpowiedzialną za XboxOne i dodamy dbałość o każdy detal dostaniemy Surface Book.

W cenie 1499$ dostępny w sprzedaży już od 26go października. Na sam koniec konferencji pokazali że ten najlepszy laptop ma odczepiany ekran. Ten fakt wywołał owacje na stojąco na sali i okrzyki radości, takie czegoś to nie widziałem dawno, chyba im za to płacili. Sam prowadzący jednak stwierdził, że muszą przeć do przodu, być growth hackerami ponieważ Satya (CEO) im każe:)

1

Wydaje mi się, że Microsoft na swojej konferencji miał najbardziej aktywną widownię w porównaniu do Apple, a tym bardziej do Google;) Pewnie dlatego, że zrobili w jej trakcie niezły show. Pomijając już same sprzęty czy też firmę, to chyba najżywsza prezentacja ostatnimi czasy jaką widziałem (no może ASUS miał też fajną pokazując całą serię ZEN). Jak dla mnie Gamechanger.

Dobrze się dzieje w Microsofcie.

Jeśli kogoś zainteresowałem to polecam jeszcze oglądnąć przemówienie CEO Microsoft Satya Nadella. Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku, a rzeczy o których mówi i w jaki sposób przypominają mi naprawdę bardzo wystąpienia Jobsa. Przemówienie znajdziecie w ostatnich 10 minutach konferencji a link poniżej.

21

Jeśli chciałbyś oglądnąć całe wydarzenie zapraszam tutaj.

Tłumaczenie słów prezenterów zaryzykowałem robiąc sam ;)

Wieści z Rozładowani.pl