Czego Polacy szukają w Google na Walentynki? Raport

Czego Polacy szukają w Google na Walentynki? Raport

Opublikowano 14.02.2020 13:12 -


Dzisiaj Dzień zakochanych, czyli popularne na całym świecie Walentynki. W każdym kraju święto to jest obchodzony w inny sposób – zakochani albo odnawiają swoje przysięgi, albo się oświadczają, oczywiście zdrady zapewne też się zdarzają.

Przyjrzałem się raportowi opublikowanemu przez Google, który pokazuje nam, jakie są trendy w wyszukiwarce wśród Polaków, jeśli chodzi o Walentynki właśnie. Analiza opiera się na tegorocznych wyszukiwaniach naszych rodaków.

Według raportu liczba zapytań dotyczących Dnia Zakochanych i wszystkiego, co z nim związane zwiększyła się o ponad 23% w stosunku do roku ubiegłego. Oznacza to, że Polacy coraz więcej inspiracji czerpią właśnie z Internetu. Dane zebrane poniżej mogą być przydatne, jeśli prowadzimy biznes związany z Dniem Zakochanych – prezenty, kwiaty itp.

Prezenty w planach już od listopada

Okazuje się, że prezentów dla naszych drugich połówek zaczynamy szukać już w listopadzie. To właśnie wtedy w wynikach wyszukiwania zaczynają być widoczne tego typu zapytania. Google podaje, że jeszcze 5 lat temu pierwsze wyszukiwanie zaczynało się dopiero w styczniu. I to właśnie styczeń do dzisiaj jestem miesiącem, gdzie odbywa się największy zakupowy szał. W 2020 roku liczba zapytań wzrosła w tym miesiącu o ponad 500%. Na ostatnią chwilę również Polacy szukają prezentów. W ubiegłym roku 13 lutego było o 200 % zapytań więcej niż 12 lutego.

Kobiety bardziej romantyczne

Okazuje się, że liczba fraz „dla niego”, „dla chłopaka” itp. Były zdecydowanie częściej wyszukiwane niż te dla kobiet. Niepokoi fakt, że różnica ta stale się powiększa: w 2018 roku było to 65,9% „dla niego” i 34,1% „dla niej”. W tym roku jest jeszcze gorzej: analogiczne jest to 73% i 27%.

Wiele z zapytań nie zawiera żadnej konkretnej marki, a tylko 5% jest skonkretyzowanych. Oznacza to, że osoby te szukają inspiracji w sieci, nie kierując się przy tym żadnymi markami.

Kolacja przy świecach

O porady w poszukiwaniu romantycznego nastroju także zwracamy się do Google. W planowaniu walentynkowego wieczoru dla dwojga najczęściej bierzemy pod uwagę kolację. To hasło w różnych wersjach: “kolacja walentynkowa”, “kolacja dla dwojga”, “romantyczna kolacja dla niej” zdecydowanie króluje we wpisywanych frazach. Jednak dla Polaków romantyczna może być nie tylko kolacja, ale również walentynkowy obiad. To hasło (“romantyczny obiad dla dwojga”, “obiad dla ukochanego”) zanotowało w okresie przed Świętem Zakochanych wzrost o ponad 50%. Podobnie popularne są “słodycze” (44,8%).

Jak tam Wasze Walentynki? Prezenty zakupione?

źródło: informacja prasowa Google Polska

Wieści z Rozładowani.pl