"Czarnobyl" porażający serial HBO autorstwa szwedzkiego hip-hopowca

“Czarnobyl” porażający serial HBO autorstwa szwedzkiego hip-hopowca

Opublikowano 24.05.2019 9:57 -


Serial „Czarnobyl” (org. „Chernobyl”) dla mnie pojawił się znikąd. Świat żył „Grą o Tron”, a miniserial HBO po prostu zawitał na platformie. Systematycznie przebijał się przez morze wypowiedzi o adaptacji cyklu George’a R.R. Martina, aż w końcu przykuł moją uwagę. Sprawdziłam, skąd biorą się zachwyty nad produkcją wyreżyserowaną przez Stakka Bo – szwedzkiego reżysera teledysków i artystę hip-hopowego.

Sprawa, która kiedyś zelektryzowała cały świat, dzisiaj wspominana jest głównie przez amatorów mocnych wrażeń, wielbicieli horrorów klasy B czy fanów postapokaliptycznych gier komputerowych. Przyjęliśmy jako społeczeństwo, że ponad 30 lat temu doszło do awarii reaktora i żyliśmy dalej. Często bez świadomości, z jak ogromnej skali zagrożeniem mieliśmy do czynienia. „Chernobyl” przypomina o sprawie, kompletnie nie dbając o bańkę naszego komfortu.

O czym jest nowy serial HBO „Chernobyl”?

26 kwietnia 1986 roku odnotowano wypadek w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Na skutek przegrzania reaktora doszło do jego wybuchu. Jest to jedna z największych katastrof przemysłowych w dziejach. W jej konsekwencji skażeniu promieniotwórczemu uległo nawet 146 tys. kilometrów kwadratowych oraz przesiedlono 350 tys. mieszkańców.

Serial przybliża te wydarzenia, koncentrując się na kolejnych krokach, które zostały podjęte po zaakceptowaniu informacji o wybuchu. Jednocześnie tematyzuje też początkową ignorancję władz rosyjskich, która przyczyniła się do pogłębienia części problemów po eksplozji oraz śmierci lub głębokiej choroby popromiennej u osób aktywnie uczestniczących w akcji ratunkowej.

czarnobyl serial

Innymi słowy: „Czarnobyl” to produkcja katastroficzna, komentująca ówczesny ustrój polityczny, starannie opisująca wydarzenia z 1986 roku, które dotąd przybliżało się głównie w filmach dokumentalnych (jeżeli w ogóle).

Dzięki solidnej realizacji i sprawnie napisanemu scenariuszowi „Chernobyl” od początku do końca każdego odcinka trzyma widza w kleszczach napięcia. Trudno tego serialu nie binge’ować. Szczególnie specyficzne wrażenie udaje się tej historii uzyskać, dzięki temu, że widzowie wiedzą, jaki będzie jej koniec.

Ile odcinków ma „Chernobyl”?

Miniserial HBO składa się z pięciu godzinnych odcinków, które ukazują się co tydzień od 7 maja. Oto pełny harmonogram planowanych emisji:

  • 1 odcinek, premiera 07.05.2019
  • 2 odcinek, premiera 14.05.2019
  • 3 odcinek, premiera 21.05.2019
  • 4 odcinek, premiera 28.05.2019
  • 5 odcinek, premiera 04.06.2019

„Chernobyl” – zwiastun

Wieści z Rozładowani.pl