Cyfrowy dowód osobisty dostępny już od 4 marca

Cyfrowy dowód osobisty dostępny już od 4 marca

Opublikowano 25.01.2019 10:02 -


Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od 4 marca 2019 roku dostępna będzie możliwość wyrobienia cyfrowego dowodu osobistego, wyposażonego w warstwę elektroniczną. Nowy typ dokumentu ma w znaczny sposób ułatwić załatwianie spraw urzędowych i kontakt z podmiotami komercyjnymi.

O wprowadzeniu nowych, cyfrowych dowodów osobistych w Polsce mówi się już od kilku dobrych lat. Teraz stało się: Ministerstwo Cyfryzacji kilka dni temu potwierdziło, że pierwsze próby nowych dowodów osobistych zakończyły się powodzeniem, jednak potrwają one jeszcze kilka tygodni. Pierwsze e-dowody mają zostać wydane 4 marca 2019 roku i w pierwszej kolejności otrzymają je posiadacze przeterminowanych dokumentów.

“Wielozadaniowy” dokument

Jak przekonują przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, nowy dokument ma w znaczny sposób ułatwić kontakt obywateli zarówno z urzędami, jak i z firmami, które świadcząc swoje usługi wymagają od nas potwierdzenia tożsamości. Cyfrowy dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem m.in. do komunikacji ze służbą zdrowia. Co więcej, e-dowód ma służyć do podpisywania dokumentów elektronicznych – będzie on tak samo ważny, jak podpis tradycyjny. O tej funkcji będzie mógł zdecydować jednak każdy użytkownik osobiście. Cyfrowy dowód zostanie wyposażony w tzw. profil osobisty, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online – w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN, podobnie jak jest to z kartami płatniczymi. Warto zaznaczyć, że wprowadzany dowód osobisty będzie wyposażony w aplikację ICAO (umożliwiającą dostęp do biometrycznego zdjęcia twarzy), co ma zapewnić szybszą odprawę jego posiadaczy na lotniskach.

Nowy dowód osobisty – wZÓR

Cyfrowy dowód osobisty nie będzie różnił się specjalnie wyglądem od jego “tradycyjnego” poprzednika. Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało jego wzór:

Cały proces wymiany dowodów na nowe, cyfrowe ma być rozłożony na 10 lat i potrwać do 2029 roku.

Wieści z Rozładowani.pl