Cyfrowe tablice rejestracyjne przejdą testy w Dubaju. Będzie bezpieczniej?
Cyfrowe tablice rejestracyjne przejdą testy w Dubaju. Będzie bezpieczniej?

Opublikowano 1 rok temu -


BBC podaje, że kierowcy w Dubaju już wkrótce będą mogli korzystać z "inteligentnych" tablic rejestracyjnych. Może to oznaczać niemałą rewolucję na drogach, bo technologia ma szansę w realny sposób zwiększyć bezpieczeństwo kierowców.

Testy cyfrowych tablic będą koordynowane przez arabski odpowiednik Inspektoratu Transportu Drogowego. Zostanie w nie wyposażone kilka samochodów, które będą jeździć po ulicach Dubaju. Nowoczesne "blachy" będą posiadały wyświetlacz, GPS i specjalne nadajniki.

Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawa inicjatywa, bo tablice rejestracyjne są jednym z nielicznych elementów samochodów, które w zasadzie nie zmieniły się od kilkudziesięciu lat. Co ciekawe, testy jak te w Dubaju w Kalifornii prowadzone są już od 2013 r., a tamtejsi kierowcy mogą korzystać z cyfrowych tablic od początku tego roku.

Urządzenia testowane w Emiratach Arabskich mogą wysłać do odpowiednich służb sygnał gdy samochód będzie brał udział w wypadku lub ktoś go ukradnie. Inteligentne tablice mają także ułatwić rejestrację pojazdów czy też weryfikowanie uiszczenia opłat np. za parkowanie.

Cyfrowe rozwiązanie to jednak jednocześnie potencjalne problemy związane z bezpieczeństwem. Tablice mają bowiem możliwość zdalnej zmiany numeru rejestracyjnego, więc automatycznie są podatne na hakowanie. Kierowcom może nie spodobać się także to, że ich lokalizacja będzie przez cały czas znana policji i innym służbom.

Czarnych scenariuszy można by oczywiście wymyślić jeszcze kilka, ale może być to naprawdę rewolucyjne rozwiązanie. Nie tylko pod kątem bezpieczeństwa kierowców i pieszych, ale choćby także inżynierii transportu czy projektowania inwestycji drogowych.