Cyfrowe dzieciństwo. Jak uchronić dzieci przed zagrożeniami w Internecie?

Długość nagrania: 33:17
Rozmawiają:

Łukasz Krebok, Adrian Jaworek

PSSST! Zobacz nasz katalog Black Friday 2021!

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie – tym razem w naszym podkaście wzięliśmy się za bardziej poważny temat.

W najnowszym To tylko podcast omawiamy obszerny dokument na temat dzieciństwa związanego bardzo blisko z Internetem. Świetny raport Cyfrowe dzieciństwo przygotowany przez Socialpress, z którym powinien się zapoznać każdy rodzic oraz opiekun.

Oj dzisiaj wzięliśmy sobie gruby, tłusty, wielki temat. Bezpieczeństwo dzieci w sieci oraz okres dzieciństwa blisko związany z Internetem. Ale nie będzie tylko o dzieciach, również o dorosłych, rodzicach, opiekunach, nauczycielach. Na wszystkich spoczywa ogromna odpowiedzialność, aby nauczyć nowych jak żyć w Internecie.

Cyfrowe dzieciństwo jest trudniejsze niż nasze

Według nas jedną z ważniejszych rzeczy jest zrozumienie, że internet oraz wirtualna rzeczywistość to nie jest coś innego, dodatkowego w kontekście normalnego życia. To jest właśnie to życie. To właśnie tam wszyscy doświadczamy bardzo wielu elementów tego normalnego życia. Emocji, stresu, radości. Czy to rodzic, czy dzieciak. Starzy marudzą, że nie odnajdują się w tej cyfrowej rzeczywistości. A co dopiero młodsi, którzy uczą się jeszcze tych klasycznych, offlineowych norm społecznych. Od kogo mają brać przykład w Sieci? Smutna prawda jest taka, że rodzicom brakuje równie dużo w kontekście zachowania się w Sieci i nie chodzi tutaj tylko o kulturę i szacunek. Ale podstawowe zasady, zrozumienie co, jak, po co i gdzie się dzieje. Nie od strony technicznej, ale od tej społecznej właśnie.

Nie daj się wykiwać w Internecie. Oto 5 zasad bezpieczeństwa, które warto pamiętać

Kiedyś było coś takiego jak netykieta. Mój nauczyciel informatyki nas tego uczył i chyba szkoda, że to upadło. Taki podstawowy kodeks zachowań. Niemniej w tym odcinku na tapet wjeżdża dokument przygotowany przez Socialpress Cyfrowe dzieciństwo, który mocno polecam każdemu.

Mam wrażenie, że czasami przydałby się ktoś taki, jak dyrektor Internetu.

Zobacz także

Grudniowe nowości od Google YouTube Music dostaje statystyki na wzór Spotify Wrapped