Dzisiejszy świat biznesu staje się coraz bardziej oparty na technologii. Niesie to ze sobą wiele możliwości, ale i stwarza ryzyka dotyczące m.in. bezpieczeństwa systemu czy wrażliwych danych. Każdego dnia firmy narażone są na różne zagrożenia, zwłaszcza związane z lukami w zabezpieczeniach systemu. Wykorzystywane są one zarówno przez hakerów, jak i przez złośliwe oprogramowania. Co robić, aby unikać zagrożeń? Jakie działania należy podjąć, aby zapewnić cyberbezpieczeństwo w biznesie?

Im większy biznes, tym większe prawdopodobieństwo ataku. Nie oznacza to jednak, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zignorować temat bezpieczeństwa w sieci. Żadna firma obecna w Internecie nie jest odporna na cyberatak, a finansowe, fizyczne i prawne konsekwencje ataku na firmę mogą być niezwykle istotne dla jej funkcjonowania. W ciągu ostatnich kilku dekad technologia stała się integralną częścią miejsca pracy. Żyjemy w coraz bardziej zaawansowanym technologicznie otoczeniu, które, choć korzystne pod wieloma względami, naraża nas na zwiększone ryzyko cyberprzestępczości. Raport World Economic Forum (WEF) wskazuje cyberataki, jako jedno z pięciu największych zagrożeń w 2020 roku. O skali zagrożenia świadczy chociażby fakt, że według badań aż 44% przedsiębiorstw ponosi straty finansowe w wyniku cyberataków. Przeczytaj jak dbać o cyberbezpieczeństwo w firmie – tutaj.

Cyberbezpieczeństwo, czyli jak chronić się w sieci?

Każda firma obecna w Internecie powinna inwestować w zaawansowane środki bezpieczeństwa cybernetycznego. Zaliczają się do nich m.in. zapory sieciowe, szyfrowane połączenia, ochrona przed wyciekiem danych (sprawdź jak im zapobiec) i ochrona przed oprogramowaniem ransomware. Duże znaczenie odgrywają jednocześnie filtry antyspamowe, które powinny być skonfigurowane tak, aby uniemożliwić dostarczanie phishingowych wiadomości e-mail do pracowników. Ich zadaniem jest jednocześnie skanowanie wiadomości przychodzących i wychodzących. Nie należy pomijać także kwestii oprogramowania antywirusowego. Powinno być ono regularnie aktualizowane. Jakie jeszcze działania należy podjąć, aby zapewnić cyberbezpieczeństwo w biznesie?

R E K L A M A

Backup danych

Kopia zapasowa danych powinna być regularnie wykonywana. Ten prosty krok zmniejsza ryzyko utraty istotnych informacji, jeśli system zawiedzie. Kopie zapasowe poufnych plików firmowych należy wykonywać w zdalnej i niepołączonej pamięci masowej (takiej jak kopie zapasowe offline).

Szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Nie należy oczekiwać, że dział IT ograniczy wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa. Cały personel powinien być przeszkolony, aby zwiększyć wśród pracowników świadomość konkretnych zagrożeń, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo, że padną ofiarą ataków socjotechniki.

Zabezpieczenie hasłem

Jednym z największych zagrożeń cybernetycznych, które mają wpływ na firmy na całym świecie, są słabe hasła. Niektóre typowe cechy niewłaściwych haseł to krótka długość, oczywiste znaki lub cyfry i proste hasła, jak np. nazwafirmy123. Stworzenie silniejszych haseł to jeden z fundamentalnych kroków ku wzmocnieniu środków bezpieczeństwa w firmie.

Plan reagowania na incydenty

Plan reagowania na incydenty jest kluczowym elementem programu zarządzania danymi, który może pomóc w obniżeniu kosztów związanych z naruszeniem danych. Scenariusz powinien obejmować przede wszystkim identyfikację ostatniej znanej czystej kopii zapasowej i przywracanie jej oraz protokoły komunikacyjne z organami ścigania. Istotne będzie również stworzenie procedury izolowania zainfekowanego komputera, od tych, które jeszcze nie padły ofiarą ataku.

Czy da się uniknąć zagrożeń w sieci?

Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest międzynarodową korporacją, firmą średniej wielkości czy lokalną, trudno być w pełni przygotowanym na potencjalne naruszenie bezpieczeństwa cybernetycznego. Nie oznacza to jednak, że nie warto zajmować się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w sieci. Kluczem do wdrożenia odpowiedniej ochrony bezpieczeństwa jest zmniejszenie ryzyka zagrożenia poprzez zminimalizowanie potencjału ataku i na tego rodzaju działaniach należy się skupić.