Na pewno kojarzycie cyber psa od Boston Dynamics. A znacie psiego robota od Xiaomi?

Era robotów oczywiście przed nami, ale już teraz możemy posmakować tego, co nasz czeka. Jakiś czas temu Boston Dynamics zaprezentowało robo-pieska, który kosztuje oczywiście krocie, bo przecież nikt takiego nie ma.

Naprzeciw postanowiono wyjść Xiaomi, które właśnie zaprezentowało Cyberdoga, który może podbić rynek. Zapytacie czym? Przede wszystkim ceną i otwartym oprogramowaniem, które u fanatyków takich zabawek już rozpala wyobraźnię.

R E K L A M A

Robo-pies od Xiaomi – poznaj Cyberdoga

Nie jest to byle jaka zabawka, bo to kawał dobrego sprzętu. W środku Cyberdoga znajdziemy układy Nvidii, a także całą masę czujników i mechanizmów, które czynią z robota naprawdę porządną zabawkę, która przenosi nas do przyszłości.

CyberDog 01

Xiaomi nie od dzisiaj zaczyna poszerzać swoją ofertę. Najpierw były smarfony, później sprzęt AGD, a teraz poznajemy robo-psa. Prezentacja odbyła się podczas zapowiedzi Mi Mix 4. Tak „przy okazji”. Wyobrażam sobie zapowiedzi i specjalne eventy, gdyby takiego pieska miała zaprezentować konkurencja z wyższej półki.

Jak wspomniałem, Cyberdog swój środek operacyjny ma w specjalnym module od Nvidii „Jetson Xavier NX”. Tam jest aż 384 rdzeni CUDA, a także specjalnie rdzenie wspomagające uczenie maszynowe. Według Xiami robo-pies rozpędza się nawet do 12 km na godzinę.

Cyberdog może analizować otoczenie w czasie rzeczywistym, tworzyć mapy nawigacyjne, wyznaczać cel podróży i omijać przeszkody. W połączeniu ze śledzeniem ludzkiej postawy i rozpoznawaniem twarzy, Cyberdog jest w stanie podążać za swoim właścicielem i omijać przeszkody.

– twierdzi Xiaomi.

xiaomi cyberdog

W skrócie – z pieskiem możesz wyjść śmiało na spacer, bo wykonuje on również polecenia głosowe. Do robota podłączymy się kablem USB-C, co pozwoli na jego konfigurację. Wspomniane wolne oprogramowanie układowe daje nieograniczone możliwości tym, którzy lubią eksperymentować.

Na razie nie wiadomo nic na temat daty premiery, ale wiemy, że będzie on kosztował około 10 tysięcy juanów, co w przeliczeniu na PLN daje jakieś 6100 zł.