Brytyjski fintech Curve potwierdził zamiar zostania pierwszym operatorem, który będzie mógł zastąpić Apple Pay w Europie. To pokłosie skarg na Apple oraz ustawy o rynkach cyfrowych, znanej jako DMA.
DMA (Digital Markets Act) to specustawa Komisji Europeskiej, która ma za zadanie nie dopuścić do tego, by największe firmy technologiczne dominowały nad konkurencją i użytkownikami. Na razie wychodzi z tego więcej kuriozalnych sytuacji niż pożytku. Jedną z najnowszych spraw, jaką zajęli się komisarze z UE, dotyczy płatności Apple Pay.
Już w styczniu tego roku wiedzieliśmy, że Apple będzie musiało zezwolić na płatności NFC obsługiwane przez obce podmioty. Walka o użytkowników Apple nabiera tempa!
Portfelowa wojna o użytkowników Apple Pay
Apple Pay to usługa płatności dla użytkowników urządzeń Apple. Została wprowadzona na rynek w 2014 roku. Od czerwca 2018 mogą z niej korzystać również mieszkańcy naszego kraju.
Apple stał się jednym z największych operatorów płatności bezgotówkowych na świecie. Obecnie ma przeszło 640 milionów klientów w 84 krajach świata. W samym USA to już grubo ponad 60 milionów użytkowników. Szacuje się, że Apple Pay posługuje się już 1 na 5 amerykanów. To ciekawe dane, ponieważ w tym kraju tylko 70% dorosłych posługuje się kartami płatniczymi, a iPhone’a posiada 49% populacji USA.
Zamówiłem sobie Curve! Kartę płatniczą, która zastąpi wszystkie inne
Wzrost użytkowników w innych krajach jest szalenie dynamiczny i następuje falowo. Apple z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy pod względem nowych użytkowników, sum i liczby wykonanych transakcji oraz uzyskanych wpływów. Jest też przy tym bardzo twardym partnerem dla banków.
Nic więc dziwnego, że komuś musiało się zrobić żal topniejących wpływów. Jakiś czas temu Europejski Bank Centralny złożył na Apple skargę do Komisji Europejskiej, zarzucając utrudnienie współpracy w obsłudze płatności NFC. Z drugiej strony na mocy wspomnianej ustawy DMA, Apple musi umożliwić działanie konkurencyjnych dla Apple Pay systemów płatności zbliżeniowych HCE (czyli opartych na sprzęcie, który dzięki oprogramowaniu symuluje działanie standardowych kart).
Revolut z międzynarodową ofertą eSIM. Drogo, ale może się przydać
Pierwszym z nich może być brytyjski fintech Curve, który trafił do nas na testy, a który stał się moją ulubioną formą płatności za granicą w połączeniu z Revolut. Jak zapowiedział CEO firmy — Shachar Bialick — firma ma zamiar wprowadzić niedługo odpowiednie rozwiązania, które pozwolą na konkurowanie z Apple Pay, tym samym stając się natywną formą płatności w urządzeniach Apple. Według magazynu The Times Curve i Apple finalizują już sprawy techniczne tego rozwiązania.