COVID-19 okazją do oszustw? Google odnotowało 18 milionów prób wyłudzeń

W okresie globalnej pandemii chwalimy wiele firm, szczególnie z branży technologicznej, które na różne sposoby starają się pomóc ludziom przetrwać te ciężkie czasy. Jedni oferują swoje usługi za darmo, inni dorzucają pakiety itd. Oczywiście takie momenty to także okazja do oszustw, a tych nie brakuje.

Złośliwe oprogramowanie rozsyłane jest ze zwiększoną częstotliwością, co też zauważyło Google. Według firmy, w ubiegłym tygodniu odnotowano ponad 18 milionów prób ataków dziennie. Wspomniana liczba dotyczy oszustw związanych właśnie z COVID-19.

W dobie wzmożonej paniki i strachu ludzi przed nieznanym wirusem, użytkownicy chętniej klikają niebezpieczne wiadomości. Szczególnie, jeśli mają one “zachęcające” nagłówki. Ataki poprzez maile to głównie phishingu, a także “wykorzystywanie strachu i zachęt finansowych” – zgodnie z wypowiedzią Google.

Koronawirus okazją do oszustw

Jak słusznie zauważa The Verge, oszuści korzystają z “popularności” tematu koronawirusa i podszywają się pod przeróżne organizacje rządowe, a także… Światową Organizację Zdrowia. Serwis zamieścił jeden z przykładowych maili, który okazał się oszustwem:

Na szczęście Google szybko oznacza tego typu wiadomości, ale oczywiście 100 procentowej skuteczności nie zagwarantuje nikt. Firma zapewnie o skuteczności na poziomie 99,9%.

Hakerzy wymyślają coraz to nowe narzędzia i sposoby, aby skorzystać z sytuacji. Jak widać, nie wiem co musi się wydarzyć na świecie, aby ludzkość była zjednoczona. Na początku pandemii wszyscy solidarnie walczyli ze skutkami, a teraz zaczynają się oszustwa i wykorzystywanie strachu.

źródło: TheVerge

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Przemysław Bicki

Powiązane

Google zakończyło sprzedaż Pixel 4 i Pixel 4 XL, ale chyba poznaliśmy datę rozpoczęcia sprzedaży Pixela 5 i plany wypuszczenia składanego smartfona

Google zaprzestało sprzedaży w swoim oficjalnym sklepie smartfonów Pixel 4 oraz Pixel 4 XL. Na…

8 sierpnia, 2020

Skullcandy Indy FUEL – czy to w końcu słuchawki TWS dla mnie? Kilka pierwszych wrażeń

Marka Skullcandy to stały gość na łamach DailyWeb. Ich sprzęty są naprawdę dobrej jakości, za…

7 sierpnia, 2020

Wyciek danych z Intela. 20GB poufnych danych ujrzało światło dzienne

Intel zaliczka wpadkę. 20GB danych zawierających wewnętrzną dokumentację producenta wyciekło i krąży w internecie. Niebawem…

7 sierpnia, 2020

Reels – Instagram uruchamia konkurenta TikToka

Instagram uruchamia funkcję Reels, czyli tworzenie krótkich klipów wideo z wykorzystaniem utworów muzycznych. Analogiczne rozwiązanie…

7 sierpnia, 2020

Facebook i Twitter blokują wypowiedzi Donalda Trumpa na temat COVID-19

Facebook i Twitter zdecydowały się na zablokowanie wypowiedzi Prezydenta Donalda Trumpa na temat COVID-19. Portale…

7 sierpnia, 2020

Samsung ma prezent dla posiadaczy serii S10 i S20

Podczas Unpacked zobaczyliśmy nowego topowego smartfona Note 20, Note 20 Ultra, Galaxy Z Fold 2,…

6 sierpnia, 2020