W okresie globalnej pandemii chwalimy wiele firm, szczególnie z branży technologicznej, które na różne sposoby starają się pomóc ludziom przetrwać te ciężkie czasy. Jedni oferują swoje usługi za darmo, inni dorzucają pakiety itd. Oczywiście takie momenty to także okazja do oszustw, a tych nie brakuje.

Złośliwe oprogramowanie rozsyłane jest ze zwiększoną częstotliwością, co też zauważyło Google. Według firmy, w ubiegłym tygodniu odnotowano ponad 18 milionów prób ataków dziennie. Wspomniana liczba dotyczy oszustw związanych właśnie z COVID-19.

W dobie wzmożonej paniki i strachu ludzi przed nieznanym wirusem, użytkownicy chętniej klikają niebezpieczne wiadomości. Szczególnie, jeśli mają one „zachęcające” nagłówki. Ataki poprzez maile to głównie phishingu, a także „wykorzystywanie strachu i zachęt finansowych” – zgodnie z wypowiedzią Google.

Koronawirus okazją do oszustw

Jak słusznie zauważa The Verge, oszuści korzystają z „popularności” tematu koronawirusa i podszywają się pod przeróżne organizacje rządowe, a także… Światową Organizację Zdrowia. Serwis zamieścił jeden z przykładowych maili, który okazał się oszustwem:

adminadjustment2

Na szczęście Google szybko oznacza tego typu wiadomości, ale oczywiście 100 procentowej skuteczności nie zagwarantuje nikt. Firma zapewnie o skuteczności na poziomie 99,9%.

Hakerzy wymyślają coraz to nowe narzędzia i sposoby, aby skorzystać z sytuacji. Jak widać, nie wiem co musi się wydarzyć na świecie, aby ludzkość była zjednoczona. Na początku pandemii wszyscy solidarnie walczyli ze skutkami, a teraz zaczynają się oszustwa i wykorzystywanie strachu.

źródło: TheVerge