Korekta na moim blogu polega na przeczytaniu tekstu kilkakrotnie, wiem jednak że to często zbyt mało i zdarza mi się popełniać błędy. Nie chce się usprawiedliwiać, ale to tylko blog – zajęcie hobbystyczne do którego oczywiście staram się przemycać treści najwyższej jakości, ale pomimo tego i tak mniejsze czy większe błędy się trafią. Grammar Nazi w tej sytuacji nie odpuszczą a ich krytyka niestety niewiele ma wspólnego z kulturą osobistą (nie mylić z osobami zgłaszającymi błędy w sposób cywilizowany).

Ten wieczny spór trzeba w jakiś skuteczny sposób rozwiązać. W momencie gdy pojawia się na blogu  błąd, z reguły informacja o nim zgłaszana jest przez komentarz. Uważam, że to niewłaściwa droga komunikacji, gdyż wywiązuje się wówczas zupełnie niepotrzebna dyskusja, która z treścią wpisu nie ma wiele wspólnego. W takim razie, jak zgłaszać i poprawiać błędy, odnalezione przez czytelników?

Takie pytanie musieli przed sobą postawić twórcy serwisu Correct.li. Jest to aplikacja, która ma usprawnić zgłaszanie wszelkich błędów odnalezionych w naszym serwisie. Wystarczy, że właściciel witryny umieści odpowiedni kod na swojej stronie internetowej by skrypt zaczął funkcjonować. W jaki sposób? Jeśli czytelnik zauważy błąd w wybranym wyrazie czy zdaniu, wystarczy, że wybrany fragment tekstu zaznaczy kursorem myszki (jeśli tylko jedno słowo, wystarczy kliknąć w nie dwukrotnie). Pojawi się okienko, w którym może podać swoją, poprawną wersję wyrazu. Co dalej? Propozycja ta zostanie zgłoszona administratorowi strony.

correctli2

Pomysł uważam za bardzo dobry, skończy się opluwanie autorów w komentarzach ;-) Z drugiej strony brakuje mi kilku funkcjonalności, które mogą wpłynąć na wygodę użytkowania tej aplikacji. Przede wszystkim, jeśli blog czy inny serwis bogaty jest w treści, będziemy musieli ręcznie odnaleźć wybrane słowo (oczywiście CTRL+F w jakimś stopniu rozwiązuje sprawę), jednak mechanizm wskazujący element strony w którym znajduje się poprawione słowo byłby znacznie wygodniejszy. Kolejna rzecz to bardziej pomysł na rozwój niż zastrzeżenie. Za każdym razem gdy chcemy sprawdzić, nowe zgłoszenia – dodane przez naszych czytelników, musimy logować się do panelu aplikacji Correct.li. Wydaje mi się, że plugin do najpopularniejszej na świecie platformy blogowej WordPress byłby rozwiązaniem idealnym!

PS Aplikacje testowo uruchomiłem na swoim blogu, więc zaznaczając fragment treści lub klikając na wybrane słowo, powinno się pojawić okienko Correct.li.


Posłuchaj nas!