Coraz większe fale spamu na Google Analytics

Coraz większe fale spamu na Google Analytics

Opublikowano 12.12.2016 10:20 - 13


Grono narzędzi z których korzystam na codzień jest naprawdę potężne. Taki to już los, kiedy prowadzi się serwis, który wymaga Twojej uwagi. Oczywiście to ogromna przyjemność i wielka frajda, szczególnie, że na rynku mamy coraz więcej narzędzi, którą tą pracę usprawniają. Dziś o narzędziu z pewnością nie nowym, ale takim, bez którego niejeden nie wyobraża sobie życia – Google Analtyics. Tak się składa, że ostatnio niestety coraz częściej pełnego spamu, z którym zdaje się, że twórcy nic nie robią.

Jestem absolutnym maniakiem tzw. statystyk na żywo. Czyli tych, które prezentują aktualnych użytkowników na stronie i to co w niej czytają. Nie ma co się oszukiwać, że wzrost na liczniku osób online zawsze powoduje cichą, wewnętrzną euforie, a z drugiej strony, zadziwiający brak aktywności może świadczyć o samej awarii serwisu. Wiele razy, monitorując statystyki DailyWeb, właśnie w ten sposób dowiadywałem się o awarii strony. Podsumowując, Google Analytics to narzędzie bez którego jak by się chciało, to nie da się obejść (no dobra, jest jeszcze PIWIK).

Na tym właściwie można by skończyć ten wpis, ale jest niestety jeden problem, który zdaje się przybierać znamiona nagminnego: SPAM. Niestety coraz częściej obserwuje kolejne spamersko generowane odsłony z przeróżnych serwisów. Na czym on polega? Otóż spamerzy generują sztuczny ruch, oszukując kod Google Analytics, przez co w swoim panelu jesteście w stanie zobaczyć coraz dziwniejsze serwisy odsyłające.

Z początku były to serwisy takie jak:

  • lifehacĸer.com – zwróćcie uwagę, że literka K, to tylko podobny znak, łudząco przypominający nazwę popularnego serwisu Life Hacker.
  • ɢoogle.com – gdzie w analogiczny sposób została podmieniona literka G
  • reddit.com, motherboard.vice.com, thenextweb.com czy nawet abc.xyz

O ile pierwsze dwa serwisy były podejrzane, o tyle te ostatnie wzbudzały na początku zaskoczenie, że tak popularne serwisy linkują do DailyWeb. Nic bardziej mylnego. We wszystkich przypadkach objawy były takie same: kilka lub kilkanaście wejść, utrzymujących się przez całą dobę.

Sami spamerzy wycwanili się do tego stopnia, że zaczęli wykorzystywać prawdopodobne luki w Google Analytics i w ten sposób pojawiły się jeszcze dziwniejsze informacje o użytkownikach z językiem:

  • Secret.ɢoogle.com You are invited! Enter only with this ticket URL. Copy it. Vote for Trump!
  • o-o-8-o-o.com search shell is much better than google!
  • Google officially recommends o-o-8-o-o.com search shell!

zrzut-ekranu-2016-12-11-o-20-50-42

Co gorsza problem ten istnieje już jakiś czas w sieci, a sam zespół Google Analytics milczy. Oczywiście rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie filtrów, ale to tylko łatanie dziur, których pojawia się niestety coraz więcej.

Zanim doczekamy się globalnego rozwiązania, nad którym z pewnością ekipa Google już pracuje, musimy sobie radzić za pomocą filtrów. To o tyle istotne, że spamerzy mogą w bardzo skuteczny sposób zniszczyć wiarygodne statystyki Waszego serwisu, same zaś filtry nie działają na dane historyczne(!). W czasie oczekiwania na rozwiązanie, sprawdźcie swoje konto Google Analytics, czy także Wasze statystyki nie są zainfekowane spamerskimi refami. Jak to zrobić? Wystarczy przejść do sekcji Odbiorcy -> ogółem -> sekcja: język, a także: Pozyskiwanie -> ogółem -> odesłania.

Wieści z Rozładowani.pl