Jak zakończyło się moje trzecie podejście do gamingowych klawiatur? Tego dowiesz się z dzisiejszej recenzji Cooler Master CK351.

Cooler Master to pochodząca z Tajwanu firma założona w 1992 roku, której misją jest dostarczanie najlepszych w branży rozwiązań termicznych. Po trzech dekadach stała się światowym liderem w dziedzinie rozwiązań chłodzących. Nie ogranicza się jednak tylko do produkcji komponentów z myślą o handlu b2b, ponieważ wręcza w ręce konsumentów także wiele akcesoriów komputerowych (np. zasilacze, systemy chłodzenia komputerów PC czy klawiatury).

Cooler Master CK351 to klawiatura gamingowa wyposażona w najnowocześniejsze przełączniki optyczne, które wytrzymują ponad 100 milionów naciśnięć klawiszy, a ich czas reakcji jest praktycznie natychmiastowy. Charakteryzuje ją pyłoszczelność i wodoodporność klasy IP58, więc nie musicie bać się, że przestanie działać, gdy w ferworze walki pochlapiecie ją napojem.

Cooler Master CK351 RGB Red

Ostatnia część powyższej nazwy jest chyba jej najważniejszym elementem. Niniejszy sprzęt oferowany jest z trzema rodzajami przełączników. To właśnie one odpowiadają za charakterystykę danej klawiatury. Cooler Master CK351 wyposażono w przełączniki czerwone – liniowe.

Są to typowo gamingowe przełączniki, które zapewniają w pełni gładki ruch i niezbyt głośną pracę. Oczywiście niezbyt „hałaśliwą” jak na warunki klawiatur mechanicznych, bo o komforcie akustycznym znanym z klawiatur nożycowych czy membranowych możecie pomarzyć. Czerwone przełączniki osiągają przewagę w grach wymagających szybkości i to właśnie dzięki temu są najpopularniejsze w świecie gamingu.

przelacznik CoolerMasterCK351
Typowo gamingowe czerwone przełączniki zapewniają w pełni gładki ruch i niezbyt głośną pracę

Cooler Master CK351 – wygląd i jakość wykonania

O wyglądzie i jakości wykonania pisałem w pierwszych wrażeniach. Dla tych, którzy nie mieli okazji zapoznać się z nimi, powtórzę tylko istotne kwestie. Górę obudowy wykonano ze stylowego, szczotkowanego aluminium. Towarzyszą jej czarne keycapsy, na których znajdziemy dość konwencjonalny (jak na sprzęt gamingowy) krój pisma. Typ budowy testowanej klawiatury określa się czasem jako „floating”, co oznacza, że wszystkie klawisze są uniesione ponad górną powierzchnię ramy/obudowy klawiatury i nie są osadzone głęboko w jej korpusie. CK351 prezentuje się moim zdaniem bardzo dobrze.

Klawiatura Cooler Master CK351 jest solidna i waży tyle, że nie powinna przesuwać się po blacie biurka nawet podczas dynamicznej i emocjonującej rozgrywki. Obudowa jest dość sztywna, więc nie ugina się nawet wtedy, gdy ustawiona jest na rozłożonych nóżkach. Nie można przyczepić się także do spasowania poszczególnych elementów. Szkoda tylko, że kabel nie jest odpinany, ale w tej półce cenowej musimy być gotowi na kompromisy.

Cooler Master CK351 RGB
Cooler Master CK351 RGB prezentuje się moim zdaniem bardzo dobrze

Cooler Master CK351 podświetlanie i dedykowany program

Cooler Master CK351 pozwala na podstawową obsługę podświetlania klawiatury z poziomu jej samej – bez konieczności instalacji i uruchamiania dodatkowego softu. Możemy zmieniać kolory podświetlania całości klawiatury, wybrać podświetlenie tylko naciskanych klawiszy czy wreszcie całkowicie wyłączyć podświetlenie. Tytułowy bohater daje największe możliwości konfiguracji „świecidełek” bez dodatkowego softu w porównaniu do urządzeń, które do tej pory miałem.

Podświetlenie klawiatury Cooler Master CK351 można skonfigurować pod własne upodobania dzięki dedykowanej aplikacji MasterPlus+. Aplikacja służy do obsługi większości nowych urządzeń od Cooler Master – od zasilaczy i obudów, przez klawiatury i biurka gamingowe, aż po stację roboczą dla graczy ORB X. Poza zabawą z podświetleniem można mapować klawisze, definiować makra czy własne profile. Wszystko oczywiście dostępne jest dla użytkowników, którzy mają do dyspozycji systemy Windows 10 i 11. Ja musiałem zadowolić się zdjęciami i filmami z Internetu.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Cooler Master CK351 – wygoda i ergonomia

Jako użytkownik korzystający na co dzień z ultra płaskiej klawiatury od Apple miałem spore problemy z przerzuceniem się na dość wysoką Cooler Master CK351. Sytuację ratuje trochę dołączana w zestawie podkładka pod nadgarstki. Jest jednak dość wysoka, co może być problemem dla osób z mniejszymi dłońmi, którzy korzystają z szerszych biurek. Ja i tak nie mam gdzie oprzeć rąk, więc wysoka podkładka nie była dla mnie problemem. Doceniam za to fakt, że jest to klawiatura typu full size, więc mamy tutaj zarówno klawiaturę numeryczną, jak i wygodne odstępy między poszczególnymi klawiszami i ich grupami. 

Cooler Master CK351 RGB strzałki
Grasz na strzałkach? Nie ma obaw, że naciśniesz przez przypadek zły przycisk
Cooler Master CK351 RGB z podkładką
Cooler Master CK351 RGB z podkładką pod nadgarstki

Cooler Master CK351 werdykt

Przyznaję się bez bicia, że znów odbiłem się od klawiatur gamingowych. To nie jest wina sprzętu Cooler Master CK351, bo jest bardzo przyjemny i zaskakująco ładny (jak na takie gamingowe standardy). To wina mojego stylu życia, w którym znacznie więcej jest pracy niż zabawy, a na tę okazję wybieram raczej konsolę. Czy Cooler Master CK351 może zaspokoić potrzeby osób pracujących, którzy szukają sprzętu uniwersalnego? Raczej nie, bo do tego lepszą opcją będzie coś z bardziej uniwersalnymi przełącznikami. Czy będą z niej zadowoleni gracze? Z pewnością, bo za rozsądną cenę (około 300 złotych) otrzymają solidną i bardzo dobrze wykonaną klawiaturę, która powinna spełnić ich oczekiwania.